loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

BİM SASKİ’NİN KARARINA MI UYDU?

SAMSUN BB SASKİ, 2019’da suya yüzde 25 (enflasyon) + Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam yaptı, sayaç bakım - onarım ücretlerini yüzde 150 oranında artırdı. Samsun 2. İdare Mahkemesi SASKİ’nin zam kararını iptal etti.

Yargı kararları herkesi bağlar, herkes gibi BB Mustafa Demir de. Yargı kararları, süresi içinde itiraz edilir veya itiraz durumunda üst yargı tarafından onaylanmazsa kesinleşmez. Uygulamak için itirazın sonucu beklenebilir. Başkan Demir, ‘Karar kesin değil; itiraz ettik sonucunu bekliyoruz’ deseydi bir sorun olmazdı. Öyle demedi.  Demir, mahkemenin yetkisini aştığını, kendisini SASKİ Gen Kur’ nun yerini koyduğunu ileri sürerek, yargı kararına uymayacağını belirtti.

Bölge İdare Mahkemesi (BİM), SASKİ’nin itirazına ne mi dedi? Başkan Demir yargı kararına uymayacağını söylerken, BİM Mustafa Demir’in kararına mı uydu? BİM mahkeme kararında ‘Dava konusu işlemin tüm yönlerine ilişkin olarak ilgili mevzuatın yorumu ve ayrı ayrı hukuka uygunluk denetimi yapılmaksızın gerekçesiz olarak verilen dava konusu işlemin iptali yolundaki istinafa konu Mahkeme kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, kararın, şehirde yaşayan tüm vatandaşları ilgilendiren bir tarifeye ilişkin olduğu ve eksik inceleme üzerine gerekçesiz olarak verildiği gözetildiğinde, uygulanması halinde telafisi güç zararların doğabileceği de açıktır. Açıklanan nedenlerle, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne, Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin 20/09/2021 gün ve E:2019/689, K:2021/721 sayılı kararın ve dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, dosyanın tekemmül ettirilmesine, 11/11/2021 tarihinde oybirliğiyle kesin olarak karar verildi.’ dedi.

Samsun 2. İdare Mahkemesi, SASKİ’nin yaptığı zamları hukuki temele dayandırmadığını ileri sürerek iptal ederken, BİM de 2. İdare Mahkemesi’nin iptal kararının gerekçelendirilmediğini ileri sürerek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bu kararla yapılan zamlar onaylandı mı? Hayır, onaylanmadı.

Birincil mahkeme; 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın doğruluğu veya yanlışlığı değil; neyi, niçin iptal ettiğinin gerekçelendirilmediği ileri sürüldü.  BİM zammı onaylayacak veya reddedecek olsa bu kadar hızlı karar veremezdi. Bu kararla zam ne onaylandı ne de reddedildi.  Neden mi acele edildi? Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabileceği göz önünde bulundurulduğu için yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Zammı savunanlarla karşı çıkanlar haklı gerekçelerini sununca kesin karar verilecektir. Mücadeleye devam.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar