loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

BİNALARIMIZ VE DUVAR MALZEMELERİ

Binalar inşa ederken en önemli temel malzemelerden birisi de duvar malzemeleridir. Konut, dükkan vb. bir yer satın alırken mutlaka duvarlarının hangi malzeme ile yapıldığına dikkat etmeliyiz ki; özellikle kullanırken konforumuzdan, ekonomimizden ödün vermiş olmayalım.  Bugün memleketimizde genel olarak  duvarları ördüğümüz üç malzeme kullanılmaktadır.

GAZBETON:Gazbeton (ytong), çok hafif bir beton olan ve bilinen betondan farklı olarak u-85 civarında bünyesinde hava boşluğu barındıran, modern binaların yapımı esnasında kendine özgü bir yalıtımı olması nedeniyle tercih sebebi olan malzemedir. İçinde barındırdığı hava boşlukları nedeniyle, soluk alan yapısı olduğundan, ayrıca konfor ve görünümünün estetiği nedeniyle günümüz inşaatlarında sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

  • Gazbeton daha hafiftir, bu hem daha hafif yapı çözümleri demek, hem de daha hızlı uygulanabilirlik demektir.
  • Gazbeton, daha pratik uygulanabilirliği ile daha hızlı imalat sağlar, ayrıca daha düz yüzeyi sayesinde ardıl imalatlara kolaylık sağlar.
  • Gelelim başlıca dezavantajlarına; çok fazla boşluklu bir yapı olması nedeniyle, gazbetonun nem geçirgenliği yüksektir, bu nedenle dış cephe izolasyonu çok daha fazla önem arzetmektedir.
  • Sıva uygulanışının zorluğu ve daha sık görülen sıva çatlakları, gazbeton ile ilgili gelen şikayetlerin başında gelir.

TUĞLA:Tuğla, kil ağırlıklı bir çeşit toprağın kalıplanıp yüksek ateşte pişirilmesiyle elde edilen bir inşaat malzemesidir. Tuğla kullanımı çok uzun yıllara dayanmaktadır. İlk tuğlalar hammaddeleri güneşte kurutularak elde edilirdi bunlara kerpiç adı verilirdi. Tuğlalar, ucuz ve kullanışlı bir inşaat malzemesidir. Günümüzde modern teknoloji ile donatılan fabrikalarda, istenilen boyutlarda, istenilen özelliklerde ve değişik amaçlar için üretilen tuğlalara makine tuğlası denilmektedir. Bu tuğlalar, makine, klinker, kaldırım, ateş, cephe, sinterlenmiş, baca ve dekoratif isimler altında incelenecektir. Tuğlaları yapım yöntemlerine, delik durumlarına, basınç dayanımlarına ve birim ağırlıklarına göre gruplandırılması yapıla bilinir; Klinker tuğlaları, delikli olup olmadıklarına göre, Sinterleşmemmiş tuğlalar, delikli olup olmadıklarına ve delik durumlarına göre, düşey delikli tuğlalar, delik kesit alanlarının üst yüz alanına oranlarına göre, yatay delikli tuğlalar, hacim ağırlıklarına göre gruplara ayrılmaktadırlar.

  • Yüksek Basınç Mukavemeti.
  • Yüksek Isı Depola Özelliği.

BİMS: Son yıllarda inşaat sektöründe özellikle ısı ve ses yalıtımında, öz kütlesinin düşük olmasının sağladığı avantajların da bir sonucu olarak sıklıkla kullanılan, volkanizma sonucu oluşmuş doğal bir malzeme olan bims, kristalize, gözenekli, süngerimsi, fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı dayanıklı bir malzemedir. Ülkemizde dünya rezervinin yüzde yetmişinin bulunduğu ponza (sünger taşı) bimsin ana maddesidir. Özellikleri ve sağladığı avantajları nedeniyle adeta bir sihirli malzeme diyebileceğimiz ponza, ar-ge çalışmaları yapılarak inşaat işlerinde duvarların yanı sıra sıva, şap, beton vb. işlerde de yaygın bir şekilde kullanılmalıdır. Hatta, çok önemli bir ihraç ürünü olarak ta değerlendirilerek dış ticaret açığının kapatılmasına katkı sağlanabilecektir.

  • Ses izolasyonu sağlar: Akustik özelliği mükemmeldir, hayatın gürültüsünü dışarıda bırakır. Betona oranla 4 ya da 6 kat daha fazla izolasyon sağlar.
  • İnşaatlarda duvar örülürken, diğer yapı elemanlarıyla yapılan duvarlarda kaba ve ince sıvaya ihtiyaç duyulurken, bims dış duvarlarda tek kat sıva yapılması yeterli olur, iç duvarlar ise doğrudan alçı sıva ile sıvanmaktadır.
  • Maliyet açısından en uygunudur.
  • Deprem tesirlerine karşı esnekliği sayesinde daha mukavimdir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar