loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BİR KÖY ENSTİTÜLÜ DAHA EKSİLDİ

Kars Cilavuz Köy Enstitüsü’nden 73 yıl önce mezun olan 2020 yılında kurucu başkanı olduğu Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Samsun Şubesi’nde köy enstitüsü ilkelerini yaymayı sürdüren Nizamettin Göçmen (91) yaşamını yitirdi.

Bir asra yaklaşan yaşına rağmen her zaman dinç gözüken Nizamettin Göçmen ile son röportajı bir yıl önce Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümünde yapmıştım.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Samsun Şubesi’nin kuruluşunu anlatmış ve kurucu başkanı olduğunu söylemişti.

Giyimine çok dikkat ederdi, takım elbisesiz gören olmazdı.

Tam bir köy enstitüsü beyfendisiydı.

Yaşamını Samsun’da sürdüren köy enstitüsü mezunlarından bir kişi daha dün sonsuzluğauğurlandı.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Samsun Şubesi Genel Sekreteri Aylin Şahin Tat öğretmeni de olan Nizamettin Göçmen’in kaybedilmesinden duyduğu üzüntüyü şöyle ifade etti:

Acımız tarifsiz; Öğrencisi olmaktan gurur duyduğum, ışığı ile daima bizi aydınlatan, kalplerimize sevgi ve saygı tohumu eken canım öğretmenim Nizamettin Göçmen’i kaybettik. ‘O güzel kalbinden öperim’ demişti son konuşmamızda. Hakkını helal et biricik öğretmenim. İsmin ve öğretilerin daima benimle olacak. Başımız sağ olsun. Huzurla uyu benim canım öğretmenim.”

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli de şunlar söyledi:

“Bizleri bir araya toplayarak, Köy Enstitülerinin ruhunu yaşatmaya devam etmek için günlerce emek harcayarak; Yeni Nesil Köy Enstitüleri Samsun Şubesini kurmamıza vesile olan; Kurucu Başkanımız, Kars Cilavuz Köy Enstitüsü mezunu Sayın Nizamettin Göçmen Öğretmenimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz!

Cumhuriyetin Yılmaz Eğitim neferi Öğretmenim bizlere bıraktığın bayrağı hep yükseklere taşıyacağız. Mekanın cennet olsun. Samsun çok önemli bir değerini kaybetti, üzgünüz.

Acılı ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”

1930 yılında Kars’ta doğan, 1948 yılında Kars Cilavuz Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra 1963 yılına kadar 5 yıl Kars’ın Posof ve Çıldır ilçelerine bağlı köylerde öğretmenlik ve başöğretmenlik Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Cayvar köyünde iki yıl başöğretmenlik, Çarşamba Merkez İlkokulu’nda ve Samsun Bozkurt ilkokulunda öğretmenlik yaptıktan sonra 1979 yılında emekli olan ve 5 kitabı bulunan Nizamettin Göçmen, Samsun Doğayı Koruma Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapmıştı.

Işıklar içinde uyusun!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar