loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BİRİ ATAKUM’U GÖZETLİYOR

Televizyon kanallarının birinde “Biri Bizi Gözetliyor” (BBG) isimli bir yarışma programı vardı.

Yarışmacıların yarıştığı evin adına BBG deniyordu.

Programda; her tarafı kameralarla dolu bir evde yaşayan yarışmacıların günlük hayatları ekrana taşınıyordu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un 17 ilçesinde “Elektronik Denetleme Sistemi” (EDS) kurulması için düğmeye bastı.

Trafik akışının kontrolü ve ulaşım optimizasyonun yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, belli normatif yapıya kavuşturulması için ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen denetleme sistemine EDS deniyor.

EDS, kural ihlali yapan araçların sensörler aracılığı ile tespiti sonrası, görüntü işleme yazılımları ile aracın plakasının tespit edilerek ilgili kanunda öngörülen cezaya tabi tutulmasını kapsıyor.

EDS birçok ilde uygulanıyor.

EDS belediyelerin de yüzünü güldürüyor.

Önemli trafik noktalarını kameralı sistemle donatan belediyeler, büyük bir gelire ulaşmış oluyor.

Ödemeler aylık olarak gerçekleşiyor ve belirlenen ayın sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden EDS kuran belediyeye aktarılıyor.

Elektronik sistemlerin taşıması gereken teknik özellikler, kurulması gereken yerler belediyelerce yapılacak protokollere ilişkin esaslar Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü) müştereken belirleniyor.

Kesilen cezalarda aslan payı Hazineye kalıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un 17 ilçesinden kesilecek cezalarla her ay belediye kasasına girecek olan yüzde 30 payın hesabını-kitabını yaparken, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, yaptığı hamle ile sadece Atakum için “Kent Güvenliği Yönetim Sistemi” (KGYS) konusunu Belediye Meclisi gündemine taşıdı.

KGYS, kamu düzeni ve güvenliği ile kişilerin can ve mal emniyetinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, trafik güvenliği ve kontrolünün sağlanması amacıyla meydan, karayolları, cadde, sokak ve park gibi kamuya açık alanlarda kurulan elektronik denetleme, plaka tanıma ve görüntüleme sistemini ifade ediyor.

KGYS bileşenleri içinde kısa adı TEDES olan “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi” de yer alıyor.

TEDES ile trafik akışı kontrol ediliyor, ulaşım denetleniyor, trafikte düzen bozan araçlardan kaynaklanan kazalar önleniyor, kural ihlali yapan araçlar sensörler aracılığıyla tespit ediliyor.

Deveci, trafikde içinde olmak üzere şehrin bütününü denetim altına alacak bir güvenlik sistemini kurarak yüzde 30 payın Atakum Belediyesi kasasına girmesini istiyor.

Cemil Deveci amacına ulaşırsa ilçe “Biri Atakum’u Gözetliyor” şehrine dönecek!

Mustafa Demir, 17 ilçeden gelecek yüzde 30’un Büyükşehir kasasına girmesinin, Cemil Deveci ise trafiğin en yoğun olduğu ilçelerin başında gelen Atakum’un Mustafa Demir’in projesi içinde yer almamasını ve yüzde 30 payın Atakum Belediyesi’nde kalmasının mücadelesini veriyor.

Mustafa Demir en büyük “pay” akışının olacağı Atakum’u Cemil Deveci’ye kaptırır mı, ya da bırakır mı, bunu zaman gösterecek.

Yarışı iyi koşan kazanacağına göre koşun, koşun, nasıl olsa peşinde olduğunuz “pay” vatandaşların cebinden çıkacak!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar