loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

BOLU DA MERTLİK YİNE BOZULDU!

Cumhurbaşkanı/AkParti Gen Bşk Erdoğan başta olmak üzere Bakanlar tüm AkPartili konuşmacılar tarafından teröristlikle suçlanan ve kapatılma davası açılan HDP’nin Bolu İl Başkanı, CHP'li Bolu BB Tanju Özcan tarafından CHP Bolu İl Kongre salonundan çıkarıldı. Erdoğan ve AkParti’yi destekleyen medya,  Belediye Başkanını takdir etmesi beklenirken, ters köşe yaptı;  salondan çıkarılan İl Başkanına sahip çıktı.

‘Yeni Çözüm Süreci’ ve HDP-Erdoğan/AkParti yakınlaşmasından söz edildiği günümüzde, HDP’li Başkanın ‘davet edilmediği’ kongreye gitmesi de salondan çıkarılması da HDP-CHP ‘arasını açmaya’ ve AkParti-HDP ‘arasını bulmaya’ yönelik bir provokasyon veya stratejinin gereği gibi görünüyor. Parmağa değil de parmağın gösterdiği yere bakınca ortada anormal bir durum var.

 HDP il Başkanı, terörist olsa salona gelene kadar gözaltına alınırdı, alınmadığına göre değil. Salonda da misafirdir. Türk’ün töresine göre; misafir misafirliği süresince ağırlanır. Misafirliği bitip, gittikten sonra ne yapılacaksa yapılır.

Başkan, kentteki mültecilerden 10 kat daha fazla su faturası alınmasını öngören taslağı, önümüzdeki hafta belediye meclisine götüreceklerini açıklaması üzerine, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, sosyal medya üzerinden ‘Bir yerel yönetici nasıl böyle konuşabilir? Utanç verici. Mülteciye nefret söyleminiz, dışlamanız, ayrımcılık yapmanız kolay’  demesinin ardından HDP İl Başkanının kongreye gitmesi de gittiği kongre salonundan çıkarılması da sıra dışı hatta provokatif değil mi? 

Türkiye’deki çoğunluğu Suriye, Irak ve Afganistan vatandaşı olan, sayıları 10 milyonu bulan yabancılar ‘Mülteci’ değildir; Sığınmacıdır. Başkan ve Milletvekilinin dediği gibi; Sığınmacı değil de ‘Mülteci’ olsaydılar negatif ayrımcılık bir tarafa kendilerine pozitif ayrımcılık yapma zorunluluğu olurdu ki Suriyeliler sığınmacı oldukları halde Türk vatandaşlarına karşı pozitif ayrımcılıkları var. Türk vatandaşının parayla olduğu ameliyatı Suriyeli bedava olabiliyor. Mülteciler bulundukları ülkenin değil; birleşmiş Milletlerin (BM) vatandaşıdır ve koruması altındadır.

Sığınmacı sorunu, sadece Başkanın değil; vatan ve millet sevgisi bir tarafa kendi çocuklarını seven ve geleceğini düşünen her partili tüm vatandaşların birinci öncelikli sorunudur. Sayıları ve adli vakalara karışma oranları gittikçe artan sığınmacılara dikkat çekmek için ki amacına da ulaştı, Başkan faturaları 10 kat artıracağını söyledi. Başkan faturaları istediği gibi artırıp eksiltemez, belediye meclisi bu konuda yetkilidir.

Kaldı ki farklı fatura uygulama hem hukuki değil hem de çözüm değil. Başkan yerden göğe kadar haklı olduğu bir konuda istismara açık yaptırımdan söz edince; mertlik bozuldu;  istismarcılar harekete geçti. Yapılması gereken gelenleri iade etmek, yenilerin gelmesine engel olmak, sınırlara da vatan toprağına da sahip çıkmaktır.  Atatürk’ün de söylediği gibi ‘Hattı müdafaa yoktur. Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar