loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BOYABAT BARAJI VE İCRALAR

Temeli 2008 yılında atılan Türkiye'nin 5 büyük barajından biri olarak gösterilen Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı 2012 yılında tamamlandı.

Sinop Saraydüzü, Samsun Vezirköprü, Çorum Osmancık ve Kargı ilçelerinde 8 köyün tamamı, 28 köyün ise tarım arazisi sular altında kaldı.

2009 yılında köyleri sular altında kalacak vatandaşlar, tahliye ve istimlak çalışmasına yönelik hiçbir çalışma olmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanlığı tarafından arazileri sular altında kalan aleyhine Boyabat Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan “Kamulaştırma” (Bedel Tespiti ve Tescil) davaları 2011 yılında sona erdi. Yapılan keşifler ve bilirkişi raporları ile kamulaştırılan alanların bedelleri belirlendi. Mahkeme, dava konusu taşınmazın arsa vasfını taşımadığı ve tarla vasfında olduğu sonucuna vardı.

Tapu malikleri adına kayıtlı olan tapu kaydını iptal ederek tayin olunan kamulaştırma bedellerinin kararın kesinleşmesinin beklenmeksizin tapu malikleri mirasçıları olan davalılara veraset ilamlarındaki paylara göre ödenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca 1.100.00 TL vekalet ücretinin davalılardan alınarak duruşmalarda kendisini vekil olarak ile temsil ettiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı’na verilmesini de karar altına aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığı aradan tam 10 yıl geçtikten sonra kamulaştırma bedeli ödediği yüzlerce kişiyi vekalet ücreti ödemeleri için icraya verdi.

Ankara 28. İcra Dairesi de ilam vekalet ücreti, kanuni faiz, masraf, harç olmak üzere icra emrini tebliğ ederek yasal süresi içerisinde ödemelerini istedi.

Sinop Saraydüzü ilçesi Yaylacılı Köyü muhtarı Osman Akdoğan, önceki hafta Sinop’ta muhtarlarla toplantı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na köye 10 yıl sonra gelen icradan yakındı.

Köyün icralık olduğunu söyleyen Akdoğan, “Devlet yaşadığımız yerden paramparça kaldırdı attı bizi. Hiç sahip çıkmadılar bize. 2011 yılında devlet bizi Boyabat Elektrik, Doğuş’un, üçlü konsorsiyumun kaba tabirle kucağına attı. 10 yıl geçti şirketin avukatı şimdi benim köylülerime avukat gönderiyor. 2011 yılında Cemil Deveci köyümüzün avukatıydı. Sizden özel istirhamımız sayın Cemil Deveci’yle bu konuyu görüşün. Çünkü sayın Cemil Deveci’nin bürosuna ulaşamıyorum.” dedi.

Konu bazı kanallarda ve sosyal medya hesaplarında da yayınlandı.

Kılıçdaroğlu muhtarın ulaşmasını istediği avukata ulaşıp ulaşmadığını bilmiyoruz.

Söz konusu tarihte Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığının avukatı da Adem Güney’di.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar