loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BU DA GERZE’NİN DİYOJEN’İ

İskele girişine köpeği ile heykeli dikilen Mangıro Sabri, Sakin Şehir (Cittaslow) Gerze’nin Diyojen’i oldu.

Bir yıl önce Gerze İskelesi girişine heykeli konulan Mangıro Sabri elinde davulu ve tokmağıyla resmedildiği heykelin yanında gözü gibi baktığı sadık köpeği Coşkun da yer alıyor.

Halk arasında “Mangıro Sabri” olarak bilinen Mangıroğlu Sabri Gerzelilerin çok sevdiği bir kişi olduğu için 1989 yılında kaldırılan cenazesi Gerze tarihindeki en kalabalık cenaze olmuştu.

Mangıro Sabri ve yanından bir an olsun ayrılmayan köpeği Coşkun heykeli ziyaretçilerin en uğrak alanlarından bir haline geldi.

Gerze Belediyesi tarafından yaptırılan Sabri ve köpeği Coşkun’un heykelinin kaidesinde söz konusu ikilinin hikayesi de yer aldı.

Hikayeye göre Sabri kızdırıldığında köpeği Coşkun onu korumak için havlarken, Mangır Sabri de “Uyma oğlum Coşkun! Sen büyüksün!” vecizini nağmeli ve uzatarak söyler; hem etrafındakileri güldürür, hem de köpeğini sakinleştirirmiş.

Heykelin kaidesinde yer alan yazı şöyle:

“Cittaslow Gerze’mizin unutulmaz değeri Mangıroğlu Sabri”

1 Temmuz 1915 yılında doğan, davulu ve Coşkun adlı köpeğiyle, kendisine özgü davranış ve konuşmalarıyla ilçemizde çok sevilen Mangıroğlu Sabri; sandalye üstünde davul çalarak nutuk çekmesiyle tanınırdı.

Kendisi kızdırıldığında köpeği Coşkun, onu korumaya çalışır ve havlardı. İşte tam bu sırada Mangıroğlu Sabri o ünlü “Uyma oğlum Coşkun! Sen büyüksün!..” vecizini nağmeli ve uzatarak söyler; hem etrafındakileri güldürür, hem de köpeğini sakinleştirirdi.

29 Ekim 1989 tarihinde, son yolculuğuna, bütün Gerze halkı tarafından uzun süre omuzlarda taşınarak uğurlanan Mangıroğlu Sabri’miz, Cittaslow Gerze halkımızca hiçbir zaman unutulmayacak, nesilden nesilehikayeleri anlatılacak, Gerzeli özel bir hemşerimiz olarak, her zaman anılarımızda yaşayacaktır…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar