loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BÜYÜKŞEHİR TALİP OLDU 3 BİN LİRA FAZLA VEREN ALDI

Atakum Belediyesi’ne ait Gökçepınar Yaylası borcundan dolayı İcra Müdürlüğü tarafından ihale ile satışa çıkarıldı.

Yıllardır Kadırga Şenliklerinin yapıldığı yaylayı 3. şahısların almaması için Meclis’in Başkan Mustafa Demir’e verdiği yetki ile Samsun Büyükşehir Belediyesi talip oldu.

Mezat Salonu’nda yapılan ihalede Büyükşehir Belediyesi yaylaya 358 bin TL teklif verdi.

M.A. adlı bir kişi ise 361 bin lira teklif sundu.

Başka teklif veren olmayınca yayla 3 bin TL fazla veren M.A. adlı şahsa, tellalın 3 kez bağırmasından sonra 361 bin TL bedelle ihale edildi.

Gökçepınar Yaylası’na talip olan Büyükşehir Belediyesi yaylayı kime nasıl kaptırdı?

Birazda o ayrıntılara bakalım.

Kadırga Şenlikleri’nin yapıldığı Elmaçukuru Mahallesi’ndeki Atakum Belediyesi’ne ait üzerinde Samsun İcra Müdürlüğü’nün ve Ankara 3. İcra Dairesi’nin icrai haciz şerhleri bulunduğu için ihaleye çıkarılarak satılmasına karar verilen 6 bin 426 metrekare alandaki Gökçepınar Yaylasına M.A. adlı kişi 361 bin TL teklif verdi.

Kadırga Yayla Şenlikleri’nin devam etmesi ve 3. şahıslar tarafından satın alınmaması için Belediye Meclisi Kararı ile yaylaya talip olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ise 358 bin TL verince Gökçepınar Yaylası en yüksek teklifi veren M.A.'ya tellalın 3 kez bağırmasından sonra 361 bin TL bedelle ihale edildi.

14.07.2021 tarihinde toplanan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının söz konusu taşınmazın Samsun ile özdeşleşmiş Kadırga Yayla Şenliklerinin yapıldığı alanda bulunması, bölgenin Samsun turizmine ve kültürüne katkı sağlaması, ayrıca icra yoluyla 3. şahıslar tarafından satın alınması durumunda şenliklerin yapılamayacağı değerlendirerek ihaleye katılarak satın alınması için Belediye Meclisi Başkan Mustafa Demir’e yetki verdi.

Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı 07.07.2021 tarih ve 31568 sayılı yazısında; 1991 yılından günümüze kadar her yıl Temmuz ayında geleneksel olarak 2 gün boyunca Atakum Gökçepınar mevkiinde Kadırga Yayla Şenliklerinin yapıldığı, bu şenliklerin Elmaçukuru Köyü Güzelleştirme Kalkındırma Derneği ile Büyükşehir Belediyemiz tarafından organize edildiği, şenlik alanında bay-bayan tuvalet, mescit, çeşitli dükkanlar, sahne alanı vb. yapıların bulunduğu söz konusu alanın sadece şenlik sırasında değil her zaman kullanılmakta olduğu, kamu-özel çalışanları, doğa kulüpleri, STK’lar, resmi kurumlar tarafından eğitim ve kamp alanı olarak yıl boyunca kullanıldığı belirtilerek, Kadırga Yayla Şenliklerinin düzenlendiği alanın şenlik-festival eğitim ve spor alanı olarak tahsis edilmesini talep etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı Kadırga Şenliklerinin yapıldığı alan ile ilgili yapılan mülkiyet araştırmasında söz konusu alanın Atakum İlçesi, Elmaçukuru mahallesi, 288 ada ve 1 parselde kayıtlı 6.426.31 metrekare yüzölçümlü tarla vasıflı taşınmaz olduğu ve mülkiyetinin Atakum Belediyesine ait olduğu söz konusu taşınmaz üzerinde Samsun İcra Müdürlüğünün ve Ankara 3. İcra Dairesinin icrai haciz şerhlerinin bulunduğu taşınmazın 10.08.2021 tarihinde ihaleye çıkarılarak satılmasıyla ilgili karar alındığını saptadı.

Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı söz konusu taşınmazın Samsun ile özdeşleşmiş Kadırga Yayla Şenliklerinin yapıldığı alanda bulunması, bölgenin Samsun turizmine ve kültürüne katkı sağlaması, ayrıca icra yoluyla 3. şahıslar tarafından satın alınması durumunda şenliklerin yapılamayacağını değerlendirilerek konuyu meclise taşıdı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının talebi üzerine Belediye Meclisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e satın alma yetkisi verildi.

10-08.2021 tarihinde Samsun İcra Dairesi Mezat Salonu’nda yapılan 1. Açık Artırmada M.A. 361 bin TL Samsun Büyükşehir Belediyesi 358 bin TL teklif verdi.

Satışa başka teklif veren olmadı. Satışa konu mal geçerli en yüksek teklifi veren M.A.'ya tellalın 3 kez bağırmasından sonra 361 bin TL bedelle ihale edildi.

İhale bedelini ödemek üzere alıcısına 20 Ağustos’a kadar süre verildi?

Samsun Büyükşehir Belediyesi çok istekli olduğu, şenlik geleneğinin devam etmesi için 3. şahıslar tarafından satın alınmaması için Samsun İcra Müdürlüğü’nde yapılan ihaleye katılmasına rağmen verdiği teklifi neden arttırma gereği duymadı?

İşte kafalardaki soru işareti bu!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar