loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BÜYÜKŞEHİRDE TOPLU SÖZLEŞMEDEN GELEN HAKLAR BİR BİR İPTAL EDİLİYOR!

Samsun Büyükşehir Belediyesi sözleşmeye uymadı, işçilerin toplu sözleşmeden gelen hakları da ‘kısmen’ iptal edildi.

Büyükşehir’de masa başında çalışanlara ‘iş riski tazminatı’nın yüzde 50’si ödenecek,

‘İş riski tazminatı’ndan arazide çalışan teknik elemanlar ile mühendisler tam olarak yararlanacak.

Şimdi 2018 yılında imzalanan toplu sözleşmeden gelen haklara ve çalışanların elinden alınan haklara bakalım.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanıyken 23 Haziran seçimlerinde AKP’den milletvekili seçilen Yusuf Ziya Yılmaz’ın yerine Belediye Başkanı olan Zihni Şahin, 28 Kasım 2018’de 2 bin 169 işçinin maaşlarına yüzde 17,65 zam yaptı.

Zihni Şahin partisi tarafından aday gösterilmeyince 31 Mart yerel seçimlerinde koltuğu teslim ettiği AKP’li Mustafa Demir ise, eski Başkan Zihni Şahin’in verdiği yüzde 17,65’lik zammı eylül ayında belediyenin ekonomik olarak iyi olmadığını ve maaşları bile krediyle ödedi gerekçesiyle iptal etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sadece yüzde 17,65’lik zammı iptal etmekle kalmadı.

Belediye-İş Sendikası ile yapılan toplu sözleşme ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Limited Şirketi ile SASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kültür Turizm Anonim Şirketleri’nde çalışan lise mezunlarına 123 lira, ön lisans mezunlarına 250 lira, üniversite mezunlarına da 780 lira olarak ödenen “İş Riski Tazminatı”nı da “kısmen” iptal etti.

Büyükşehir Belediyesi, “İş riski tazminatı” adı altında yapılan ödemeyi iptal etmek için yaptığı çalışmasını tamamladı. 

Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, daire başkanlarından arazide çalışan teknik eleman ve mühendislerin isim listesini istedi.

Yapılan yeni düzenleme ile masa başı çalışan teknik eleman ve mühendislere “İş riski tazminatı”nın yüzde 50’sinin ödenmesine karar verildi. Lise mezunu ile iki yıllık yüksekokul mezunlarından kaldırıldı.

Büyükşehir ile Belediye-İş Sendikası arasında yapılan görüşmeler sonrasında arazide çalışan mühendislere  “İş riski tazminatı” ödenmesine devam kararı alındı. “İş Riski Tazminatı”ndan masa başı çalışmayan mühendisler ile diğer üniversite mezunu olanlar yüzde 50 yararlanacak.

Buna göre maaşlar Haziran-Aralık ayında vergi dilimine girdikleri için 15 Aralık-31 Aralık ayrı bordro, 1 Ocak-15 Ocak arası vergi dilimsiz ayrı bordro düzenlendi.

“İş riski tazminatı” lise mezunlarından kaldırıldı. Masa başında çalışan teknik elemanlar ile üniversite mezunlarına yüzde 50 olarak yansıtıldı. Arazide çalıştıkları bildirilen teknik elemanlar ile üniversite mezunu çalışanların bordrolarında “İş riski tazminatı” eskisi gibi tam olarak yer aldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar