loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Çağdaş şehirler için atmamız gereken adımlar

Çağdaş insanlar çağdaş şehirlerde yaşarlar. Çarpık, düzensiz yapılaşmanın, keşmekeşin içerisinde yaşayan insanların sağlıklı bir toplum oluşturması beklenemez. Sağlıklı, geleceğe güvenle bakan toplumlar için öncelikle sağlıklı çağdaş şehirler kurmak gerekmektedir.

Bunun belli başlı ilkelerini kısaca gözden geçirelim.

Çöpler(Atıklar) ve Sanayii Atıkları

Maalesef büyük şehirlerimizde  dahi çöpler ve sanayii atıklarını sağlıklı bir şekilde toplayıp uzaklaştıracak ve değerlendirecek sistemler kurulamamıştır. Toplamak bir sorun bunu bir yere getirip depolamak atmak başka bir sorundur.

Çöpler, tekrar geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak çok önemli ve sürekliliği olan hammadde kaynağıdır. Çöpün oluşmasından, toplanmasına ve ayrıştırılıp değerlendirilmesine kadar bir dizi işleme tabi tutulması gerekmektedir. Bu aynı zamanda çağdaşlığın, çağdaş şehirciliğin bir göstergesidir.

Ulaşım, Trafik ve Haberleşme

Bir anlamda, Medeniyet ulaşımla başlamaktadır. Ulaşamadığınız yer sizin değildir. Sesinizi duyuramadığınız insan sizden değildir. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizde yaşanan trafik sıkışıklığı, İnsanlarımızın ömürlerinden çok önemli bir bölümünü çalmaktadır. Bu kayıp aynı zamanda ekonomik anlamda da büyük miktarlara ulaşmaktadır.

Büyük şehirlerimizin yanısıra, memleketimizde sağlıklı ulaşımın gerçekleştirilemediği birçok üçra köşe de bulunmaktadır.  Çağdaşlığın gereği ulaşım sistemlerinin, süratle kurulması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Ulaşımda; araçları taşımayı değil, insanları taşımayı amaçlamalıyız…

İmar ve Kaçak Yapılaşma

Plansız göçler, özellikle büyük şehirlerde; kaçak yapılaşmayı, gecekondulaşmayı olabildiğince artırmaktadır. Şehirler, böylece çarpık-çurpuk yapılardan oluşmakta ve mesken yerine adeta mezarlarda yaşar duruma gelmekteyiz.

İmar planlarının zamanında yapılıp ihtiyacı karşılayacak arsaların üretilememesi de kaçak yapılaşmayı teşvik eden bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevzuattaki sıkıntıların yanı sıra; çözüm üretemeyen, yönetimlerin yetersizliği ve beceriksizliği de işi biraz daha çıkmaza sokmaktadır. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar