loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961'den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye'ye özgü bir kutlama gündür.

10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Çalışan Gazeteciler Günü Nedir?

1961-1971 arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” adıyla kutlandı; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 Sayılı Kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü oldu.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdular..

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Her yıl 10 Ocak günü meslek kuruluşları tarafından kutlama mesajları yayımlanır, düzenlenen yarışmaların sonuçları açıklanır, kokteyl verilir.

Samsun’da eğer 19 Mayıs Gazeteciler Derneği tarafından böyle bir kutlama yapılacaksa, yerel ve yaygın basını gece gündüz çalışarak habersiz bırakmayan Samsun Valiliği Basın Müdürlüğüne, Samsun Büyükşehir Belediyesi Basın Müdürlüğüne, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Basın Müdürlüğüne ve ilçe belediyelerinin basın müdürlüklerine “Çalışan Gazeteciler Günü”plaketi verilmelidir.

Çünkü çalışıyorlar.

Medyaya haber ve fotoğraf yağdırıyorlar.

Bu arada bende tüm meslektaşlarımın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar