loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

CANIMIZA TAK ETTİ

Hafta sonunda Cuma günü kapımın zili çaldı. Sabahtan öğleye geçmemiştik daha. Gelen elektrik idaresinin görevlisiydi. Buyurun dedim, elektrik saatini değiştireceğini anlattı bana, neden, ben değişmesini istemedim ki dedim. Siz istemiyorsunuz bizim idare kendiliğinden değiştiriyor diye cevap verdi.

Bunun sonunda, yani saatin değişiminden sonra bana farura kesilecek mi diye sordum bu kez, görevli hayır dedi. Bir anlam veremedim, kurum para almadan saatimi neden değiştirsin ki diye sordum görevliye, saatim bozuk da değildi. Vardır bir bildikleri diye düşündüm, görevli gittikten sonra da son elektrik farurasını alıp okudum. Bakalım ne paraları veriyoruz idareye. Biliyorum bir çoğunuz benim gibi ödediğiniz faturada neler yazdığını bilmiyorsunuzdur. Yaptığımız iş sadece toplam bedeli ödemektir.

Faturaya acaba kaç soygun giriyordu?

1-   Elektrik Bedeli.

2-   Kayıp kaçak bedeli

3-   Dağıtım bedeli

4-   Parakende satış bedeli

5-   İletim bedeli

6-   Sayaç okuma bedeli

7-   Enerji fonu

8-   TRT payı

9-   Belediye Tüketim Vergisi

10-KDV

Tam on kalem. Sakın bir faturada bu kadar sayı olurmu diye sormayın, oluyor işte. Biz şükredelim bereket vatandaşlık vergisi yok, ya öyle bir vergi de olsaydı. Ayıp, insanlara bu kadar da eziyet edilmez. Biz vatandaşlar alınan vergilere sesimizi çıkarmaz isek daha kimbilir ne vergileri gelecek.

Sahi sokaklarda yürürken, belediyeler bu yolları biz yaptık vergi alacağız derseler ne yapacağız? Hizmetleri babanızın parasıyla mı yoksa vatandaştan aldığınız vergilerle mi yapıyorsunuz diye sorabilecekmiyiz?

Bu kadar  vergi içinde takıldığım bir yer var: Ben uzun yıllardan beri TRT TV’lerinden ve radyolarından hiçbirisini izlemiyorum.Peki benim faturamdaki TRT Payı nedir? Ben bu vergiyi neden ödüyorum.İzlemediğim kanal için  vergi alınması soygun değilmidir?

 

İYİMSER OLALIM

Evet iyimser olalım da nereye kadar olabileceğiz. Elektrik faruralarıyla başladım bugün su faruralarıyla devam edelim. Samsun Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına vatandaş farkına varmasın diye her ay zam yapıyor. Zamlar o kadar az oluyor ki vatandaş yediği kazığın farkına bile varmıyor.

Belediyenin hizmetlerine iyi yerden bakalım diyoruz da baktığımız yerden yapılanlar iyi olarak görünmüyor. Sadece hayatımızı zorlaştıracak işler yapıyor Samsun Büyükşehir Belediyesi. Bunların başında da suya yapılan zamlar geliyor. Zamları o kadar bilinçli ve acıtmayacak şekilde yapıyorlar ki farkına bile varamıyor insanlar. Çünkü faturalara hiçbir şekilde her ay yüzde beş veya on olarak yansımıyor. Sadece yüzde bir olarak yansıyor ancak yılın sonunda suya yüzde onbeşin zerinde zam gelmiş oluyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıkları konusunda iyimser mi olayım yoksa kötümser mi  kestiremiyorum. Çünkü kötümser olaylar sadece tüneli görürler, iyimserler ise tünelin sonundaki ışığı da görür. Oysa gerçekçi olanlar tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni de görürler. İster kötümser olun ister iyimser sizin tercihiniz ancak gelen trenin ışığını da görünce altında ezilmeyin sakın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar