loading...
Samsun
DOLAR13.721
EURO15.5351
ALTIN786.54
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

CEHALETİN ATEŞİ

“Bir kütüphane yangınında, size göre ilk kurtarılacak şey nedir?” sorusuna Jean Cocteau “alevler” yanıtını vermişti.

Aydınlanmanın  kaynağı nasıl bilim ve özgür düşünce ise, karanlığın hedefinde de her zaman bilim ve düşünce olmuştur. Berlin Opera Meydanı’nda 10 Mayıs 1933 gecesi Goebbels’in rehberliğinde gençlerin yaktığı 25 bin kitap, bunun sadece hazin bir örneğidir!

Bugün de hala ne yazık ki bilim insanları hedef gösterilmeye devam ediyorlar…Hedef olarak gösteriliyor, saldırıya uğruyorlar. Doğru olarak bildiklerini söylemelerine tahammül gösterilmiyor, ”hain” ilan ediliyorlar…

Melez türlerin, iki tarafın baskın özelliklerini taşıması gibi, iki uluslu aydınların da benzer üstün özellikleri olduğuna inanırım. Doğup büyüdükleri topraklardan sonra, başka bir ülkede yaşamak durumunda kalmış aydınlarda, her iki toplumun tarihi, sanatı ve duyarlılığı ile birlikte; özlemle karışık hoşgörü, üretkenlik ve evrensel düşler iç içe yaşar.

Onlardan ilk aklıma gelenler; Rumen asıllı ahlakçı düşünür E.M.Cioran, Macar asıllı devrimci düşünür Politzer ve Lübnan asıllı  oryantalist edebiyatçı Amin Maalouf’tur. Ortak noktaları ise anavatanlarından sonra yerleşip kök saldıkları ikinci vatanlarının Fransa oluşudur.

Bunlardan Amin Maalouf,1635 yılında kurulmuş ve Fransa’nın en köklü kültür kurumlarının başında gelen 40 üyeli Fransız Akademisi’ne, ölen Claude Levi Stauss’un yerine 2011 yılında seçilmişti. Ancak bir üye öldüğünde yerine yenisi seçilebildiği için Akademi üyeleri bu kuraldan dolayı “ölümsüz” olarak adlandırılmaktadırlar…

Akademi’ye kabul konuşmasında Maalouf, ”İki yurdumun bana verdiği her şeyi yanımda getireceğim: Kökenlerimi, dillerimi, aksanımı, inançlarımı, kuşkularımı ve her şeyden çok uyum, ilerleme ve bir arada yaşama düşlerimi…”demişti.

“Şair bakışı rahatlatıcıdır, oysa tarihçinin perspektifi insanın içini dağlar.”

Geri bıraktırılmış, etnik temelde ayrıştırılmış; barbarlık, yoksulluk ve cehaletin ateşinin her yeri ve her şeyi sarmalına aldığı toplumlarda ise sanırım, “ilk kurtarılacak şey nedir“ sorusuna verilecek yanıt, ”cehaletin ateşi” olmalıdır !..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar