loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÇELTİK EKİCİLERİ

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamında 21 ilde buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumu hibe olarak dağıtılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’inin hibe edileceği vurgulandı.

Yaklaşık 20 milyon TL bütçeyle uygulanmaya başlanan proje kapsamında 364 bin dekar alanın ekilerek toplam 70 bin ton rekolte elde edilmesi öngörülüyor.

Proje sonunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL olması bekleniyor.

Proje kapsamına alınan iller şöyle:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat.

Buraya kadar okuduklarınız medyada yer aldı.

Aralarında Samsun’un da bulunduğu 21 ilde buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumu hibe olarak dağıtılacak.

Samsun’da ikinci ürün olarak buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır ve ayçiçeği ekimi zaten yapılmıyor.

Geriye sadece çeltik kalıyor.

Bu durumda söz konusu destekten Bafra, Çarşamba ve Terme’deki çeltik ekicileri yararlanabilecek.

Çünkü Samsun’da çeltikten başka ikinci ürün ekimi zaten yapılmıyor.

Samsun’da 5 bin dönüm alanda yapılacak ikinci ürün ekimi için çeltik ekicileri bu destekten yararlanabilecek.

Söz konusu destek Terme’de 1500 dönüm, Çarşamba’da 1000 dönüm, Bafra’da ise 2500 dönüm alanda ekim yapacak çeltik ekicilerine verilecek.

Samsun’a gelen tohumlar ancak 5 bin dönüm alanda yapılacak çeltik ekimine yettiği için 15 bin dönüm alanda ekim yapan çeltik ekicileri çeltik tohumu hibesinden yararlanamayacak.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar