loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

CEVABI BİLİNEN SORU

Samsun’da Lâdik ve Havza ilçelerinde sulama konusunda bir proje yapıldı. 2015 yılında yatırım programına alınan Lâdik Sulama Projesi daha sonra askıya alındı ve çalışmalar başlamadı ancak bir gelişme oldu. Ne mi oldu? Buradan kısaca anlatalım. Bu proje zaman içinde neden askıya alındı? İşte bu bilinmezleri İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, "Bölgedeki vatandaşın sulama ihtiyacını nasıl gidermeyi planlıyorsunuz?" diye sorarak gündeme getirdi.


İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yazılı soru önergesi vererek projenin akıbetini sordu.

 

2015 yılında 92 milyon TL proje tutarıyla Yatırım Programı'na giren sulama işine harcanacak para zaman içinde doğum yaptı ve fiyat yükseldi.  Proje fiyatı 2019 yılında 183 milyon 98 bin TL proje tutarına erişti. Dedik ya rakamlar doğum yaptı. Havza, Lâdik ve Kavak ilçeleri yararlanacak projeden.Fiyatın neden yükseldiği sorusu aklınıza geliyor şimdi. Ya bir yandaşa verilecek proje ve uygulama sırasında fahiş kazanç sağlatılacak veya enflasyon yok denilen Türkiye’de gerçekten enflasyon olduğu İktidar tarafından da kabul edilmiş olacak. İki durumda da olan yine vatandaşa olacak. Vatandaşın vergileri yine heba olup gidecek. Başlıkta yazdım ya, soru şu: Üretici kaybederken kim kazanacak? Sorunun yanıtını siz verin.

VURUN ABALIYA

 

Halk arasında kullanılan bir deyimdir bu. Sıkça kullanılır ancak kullanan bazen ne anlama geldiğini bilmez,  aslında bu deyim sessiz ve sakin kalan kimselere yapılan zulüm ve haksızlığı belirtmek için kullanılır. Bütün yükün yumuşak huylu kişiye yüklenmesi, sessiz ve güçsüz kimselerin hırpalanması, hakkının çiğnenmesi anlamı taşır.
 

Samsun’da YEPAŞ, son zamanlarda sürekli abalıya vuruyor. Gerekçesi de vatandaşın sessiz ve sakin kalması hakkını yasal yollarla aramıyor olmasıdır.
 

Vatandaştan sayaç okuma adı altında ücret alınıyor. Oldum olası bu işin nedenini çözemiyorum bir türlü. Elektrik bana satılıyor. Ben elektriği satın alıyorum. Firma benden kullandığım elektriğin parasını alıyor üstüne üstlük bir de sayaç okuma bedeli tahsil ediyor. Yani firma çalıştırdığı işçinin ücretini vatandaşa ödetiyor. Siz taksiye bindiğinizde kilometre başına fiyat ödüyorsunuz, araçtaki sistemden de görüyorsunuz ne kadar kilometre gittiğinizi, kilometre başına alınıyor ücret, ancak o saatte taksiyi kullanan sürücünün ücretinin ne kadar olduğu yazılmıyor. Orasını işletmeci veya taksiciyi bağlıyor. Sayaç sizden habersiz sökülüyor sonra da sökme ve takma parası size ödettiriliyor.  Sadece suda değil elektrikte de aynı oyun oynanıyor. Vatandaşı kaz zanneden kurumlar o kadar yoluyorlar ki bu kış günü vallahi tüy olmadığından kazlar da üşüyor. Burada vatandaş olarak kaz ben oluyorum.
 

Türkiye gerçekten ülke gibi değil de şirket gibi yönetiliyor ve kazanan hep şirket sahibi oluyor.  Günler geliyor ve geçiyor, vatandaşın önüne sandık gelecek işte o zaman bu şirket ya iflas edecek ya da patron kondardato ilan edip bırakıp gidecek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar