loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Kanadalı madencilik firması Eldorado Gold Corporation şirketi Samsun'un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları'nda altın arayacak.

Kanadalı şirketin Türkiye uzantısı Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda altın madeni araması yapmak için (ÇED gerekli değildir) kararı ile ruhsat aldı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Şahin Dağı’nda “seyretme” adı altında yüzlerce ağaç kesti.

Şirketin iş makineleri için yol açtı.

Yöre halkı ayaklandı.

Çevre örgütleri açıklama yaptı.

Çevrecilerin açıklamalarına muhalefet partilerinin milletvekilleri de destek verdi.

Ne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden “ÇED” konusunda bir açıklama yapıldı!

Ne de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden “seyretme” açıklaması!

Şahin Dağları konusu gündemdeyken, birden ortaya Çarşamba Ovası’na Oltan-Köleoğlu Enerji tarafından kurulacak Biyokütle Enerji Santrali girdi.

Tepkiler çığ gibi büyüdü.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hemen ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “ÇED gerekli değildir” kararı verilen santral ile ilgili tepkilerin artması üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “Yenilebilir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek biyokütle enerjinin fosil yakıtlar gibi çevreyi olumsuz kirletmeyen çevre dostu bir yakıt olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Çarşamba Ovası için “seyretme” adı altında henüz ağaç kesimi gündeme gelmediği için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü burada da ortaya çıkmadı.

Benzer bir “seyretme” olayı Sinop’ta da yaşandı.

Sinop’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne ait lojmanların bulunduğu alanda “denizin görülmesini engellediği” iddiasıyla ağaçlar kesildi.

Sinop’taki sivil toplum örgütleri ve Sinoplular yaşanan ağaç kıyımına tepki gösterdiler.

Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

Sinop’taki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sıcağı sıcağına yaptığı açıklamasında “Alandaki değişik yabancı otların mevcudiyeti, devrilmiş olan ağaçların ve tehlike arz edecek düzeyde yatmış ağaçlar sebebiyle bahçe rehabilitasyonu ile düzenleme amacıyla yapıldığını” bildirdi.

Sinop’taki de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Samsun’daki de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü.

Şimdi sormak gerekiyor.

Şahin Dağları’nda “seyretme” adı altında yapılan ağaç katliamı ile ilgili Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü neden bir açıklama yapmadı.

Bitmedi.

Çarşamba Ovası’nın göbeğine kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali için ortaya çıkan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şahin Dağları’ndaki altın madeni arama ruhsatı verdiği şirket için alınan “ÇED gerekli değildir” kararı için neden sessiz kaldı.

Bunlar cevap bekleyen sorular!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar