loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

CORONA İLE YAŞAM

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 20 yıldır virüslere karşı çalışma yapan Maryland Üniversitesi,Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği BaşkanıFarideh Sultan Mohammadi’nincorona virüsü ve alınması gereken önlemler konusunda çok önemli gördüğüm paylaşımını Hedef HALK okuyucularına sunuyorum.

1.Corona virüsü ile aylarca veya yıllarca yaşayabiliriz.  Bunu inkar etmeyelim veya paniklemeyelim.  Hayatımızı boşa harcamayalım.  Bu gerçekle yaşamayı öğrenelim.

2.Maskenin aşırı kapatılması ve eldiven takmak yanlıştır

3. Elleri sıkça yıkamak ve İki metrelik fiziksel mesafe, sizi korumanın en iyi yoludur.

4. Evde kroner hastanız yoksa artık ev yüzeylerini dezenfekte etmenize gerek yok.

5. Süper market alışverişi vb. ürünlerin paketlenmesi, benzin istasyonları, alışveriş arabaları ve ATM'ler enfeksiyona neden olmaz.  Ellerinizi yıkayın ve her zamanki gibi yaşayın.

6. Corona virüsü bir gıda enfeksiyonu değildir.  Hastalık, grip gibi enfeksiyon damlacıklarıyla ilişkilidir.  Yiyecek siparişi vererek corona transferinin kesin bir riski yoktur.

7. Pek çok alerji ve viral enfeksiyonla koku alma duyunuzu kaybedebilirsiniz.  Bu, yalnızca coronavirüsün spesifik olmayan bir semptomudur.

8. Eve gelince hemen kıyafetinizi değiştirip duş almanıza gerek yoktur.

9. Corona virüsü havada asılı kalmaz.  Bu, yakın temas gerektiren bir solunum damlası enfeksiyonudur.

10. Fiziksel mesafenizi koruyarak parklarda güzel vakit geçirebilirsiniz.

11. Corona virüsüne karşı antibakteriyel sabun değil normal sabun kullanılması yeterlidir.  Bu bir virüs, bakteri değil.

12. Yemek siparişleriniz için endişelenmenize gerek yok.  Ama isterseniz mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

13.Corona virüsünü ayakkabılarınızla eve getirme şansı, günde iki kez yıldırım çarpması gibidir!  20 yıldır virüslere karşı çalışıyorum.

14. Sirke, şeker kamışı ve zencefil alarak virüsten korunamazsınız!  Bunlar bağışıklık içindir, tedavi değil.

15. Uzun süre maske takmak nefes alıp vermenizi ve oksijen seviyenizi olumsuz etkileyecektir.  Sadece kalabalığın içinde maske takın.

16. Eldiven takmak da kötü bir fikirdir; virüs eldivenlerde birikebilir ve yüze dokunarak kolayca bulaşabilir.  Ellerini düzenli olarak yıkamak daha iyidir.

17. Her zaman steril bir ortamda kalarak güvenlik zayıflatılır.  Bağışıklığı artıran yiyecekler yeseniz bile, lütfen düzenli olarak parka ve plaja gidin.  Vücudun bağışıklığı, evde oturup kızarmış, baharatlı, şekerli yiyecek ve içecekleri yemeden değil, patojenlere maruz kaldıkça artar. Corona virüsüyle yaşamayı öğrenmeliyiz.

18.Bilinçli olarak rahatlamaları için bu mesajı arkadaşlarınıza gönderin.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar