loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

DAĞLAR SENİ DELİK DELİK DELERİM

Bu ülkenin vatandaşı resmi izin ile define arayıp 1 küp altın bulduğunda kanuna göre devlet yüzde 50’sini alıyor.

Vatandaşa ise kalan kısmı kalıyor.

Aldığı kısım üzerinden de vergi veriyor.

Ama bir yabancı şirketseniz ve altın arama ruhsatı ile tonlarca altın çıkarıyorsanız, devlet sizden (beyan ettiğiniz miktarın) sadece yüzde 4^ünü alıyor ve ayrıca yatırım tutarınızın yüzde 40’ını teşvik olarak size geri veriyor.

Vergiden de muafsınız.

Bu konuda Kanadalı bir şirketin Samsun’da altın aramak için ortaya çıkmasından sonra bilgi sahibi oldum.

Atakum Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Hasan İpek, Büyükşehir Meclisinde Havza-Kavak arasında bulunan Şahin Dağları’nda kesilen ağaçları sormasaydı, Kanadalı madencilik firması olanEldorado Gold Corporation’dan haberdar haberimiz olmayacaktı. Hasan İpek, henüz yanıtını alamadığı sorusu ile güzel bir iş yaptı.

Kanadalı firmanın Türkiye gündeminde yer almasını sağladı.

Konuya biraz haber boyutunda bakalım:

Kanadalı madencilik firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye’de yüzde 100 katılımıyla oluşturulmuş olan uzantısı Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda altın madeni araması yapmak için ruhsat aldı.

Enerji Bakanlığı Maden İşleri Müdürlüğü tarafından verilen 201 700 786 nolu IV. Grup Ruhsat 16 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. 1975 hektar alanda yapılacak çalışma 16 Ekim 2024 tarihine kadar sürecek.

Türkiye’de metalik maden aramaları ve işletmeciliği yapmak için 1986 yılında Ankara’da kurulan aldığı yüzlerce maden arama ruhsatında arama yapan Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ruhsat aldığı Şahin Dağları’na giden yolda Kavak Orman İşletme Şefliği ağaçları kesti.

Maden sondajı yapacak şirket de iş makinelerinin ve büyük araçlarının geçebilmesi için yolda genişletme çalışması yaptı.

Konuştuğum Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bir yetkilisi yapılan çalışmaların ruhsat alınarak gerçekleştiğine dikkat çekerek “Yerin altında ne var ne yok bilinmiyor. Yapılacak sondajlar sonucu ortaya çıkacak. Kesilen ağaçların bizimle ilgisi yok. Biz izni alınmış yollarda araçların geçebilmesi için düzeltme yaptık” dedi.

Ardından Tüprag A.Ş. Genel Müdürlüğü’nden şu açıklama geldi:

 “Tüprag A.Ş. olarak belirtmek isteriz ki; Samsun ili Kavak ve Havza bölgelerinde yapılmış olan ağaç kesimlerinin mevcut alanda şirketimize ait maden arama çalışmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Şirketimiz hiçbir ağaç kesimi yapmamıştır. Konu, Kavak Orman İşletme Şefliği tasarrufunda yapılan seyretme çalışmaları ile ilgilidir.”

Evet; yabancı bir şirket aldığı ruhsatla Şahin Dağları’nda altın arayacak.

Altın araması siyanürle yapılacağı için tehlikenin büyüklüğünü anlatmaya gerek yok!

Bir türkü var “Dağlar seni delik delik delerim” diye başlayan!

Şahin Dağları da delik delik delinecek mi?

Yoksa yöre halkı deldirmeyecek mi?

Bekleyelim, görelim!

DİPNOT:Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), madencilik çalışmalarının ormanlara zarar verme durumunu hakkında açıklamada bulundu.Açıklamaya göre, madencilik yapılan alanların sadece %0,47’sinin ormanlık alan içerisindeymiş ve ormanların sadece %0,3’ünde madencilik yapılıyormuş!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar