loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

DİL SÜRÇMESİ!..

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin İcra Müdürlüğü tarafından Sinop Boyabatlı bir iş adamına satılan “Seyir Tesisi” ile ilgili basın toplantısını Samsun’da yayın yapan çok sayıda internet televizyonu canlı olarak verdi.Deveci’nin yaptığı açıklama yerel ve internet medyasında yer aldı.

Başkan Deveci’nin “Seyir Tesisi” ile ilgili açıklamaları sırasında ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan “Gıda Bankası” ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Gıda Bankası kurduk.  Karadeniz’de ilk Türkiye’de aktif olarak çalışabilen birkaç gıda bankasından bir tanesi. Aşağı yukarı bir buçuk yıldır binin üzerinde ailenin tüm ihtiyaçlarını bir eve lazım olan tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Atakum Belediyesi’nin bütçesinden ciddi bir kaynak aktarmıyoruz, dayanışma ile yardımlaşma ile gidiyor. Orası hem yardım yapmak isteyen katkı vermek isteyen yurttaşlarımız tarafından gidiliyor soruluyor sorgulanıyor, denetleniyor. Yardım yapmadan önce gidiyor Atakumlular Samsunlular ‘Burası nasıl işliyor, kime yardım yapıyorsunuz hangi ilkeleriniz var buradaki sistemi nasıl kurdunuz, gelen bağışı nereye yazıyorsunuz, nerede saklıyorsunuz, gideni hangi sistemden nasıl düşüyorsunuz’ tümüne kadar denetliyorlar kafalarına yatınca gidip yardımda bulunuyorlar. Gıda Bankası’na yapılan yardım vergi matrahından da düşülüyor, yeri gelmişken sizin aracılığınızla bir çağrı daha yapayım Samsunlulara ve sevgili hemşehrilerimizeAtakum’da çok sayıda buna benzer ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler var; o nedenle Gıda Banklası faaliyetlerine devam ediyor. Gıda Bankası’na desteğe ve yardıma Tüm Samsuluları tüm Atakumluları bundan önce olduğu gibi devam etmeye davet ediyorum ve çağırıyorum. Yapılan yardımlar ihtiyaç olan ailelere hakkıyla doğru bir biçimde ulaştırılıyor.  Uluslararası yardım şirket ve dernekleri ile kuruluşları ile iş birliğimiz var.  Büyük marketlerle iş birliğimiz var, Karadeniz’deki tüm büyük marketlerle iş birliğimiz var. Marketlerin son kullanma tarihi bitmiş olan yiyeceklerin ve diğer ev ihtiyaçlarını takip edebiliyoruz gidip alıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.”

Başkan Deveci’nin “Büyük marketlerle iş birliğimiz var, Karadeniz’deki tüm büyük marketlerle iş birliğimiz var. Marketlerin son kullanma tarihi bitmiş olan yiyeceklerin ve diğer ev ihtiyaçlarını takip edebiliyoruz gidip alıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.” şeklindeki açıklaması dikkatimi çekti.

Deveci’nin “Son kullanma tarihi bitmiş yiyecekleri alıyoruz, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz” şeklindeki sözleri tam bir skandaldı.

Deveci’nin irticalen yaptığı konuşmayı danışman yada danışmanları dikkatli dinlemiş olsalardı, iletecekleri bir notla ifadesinin düzeltilmesini isteyebilirlerdi.

Başkan Deveci böyle bir söylemde nasıl bulunur diye düşünürken, belediyeden basına yapılacak haber servisini bekledim.

Servis edilen haber 1 Kasım Pazartesi günü saat 16.56’da e-posta adresime düştü.

Başkan Deveci’nin basın toplantısında yaptığı konuşma kelimesi kelimesine yazılmış halde servis edildi. Baktım Gıda Bankası ile ilgili irticalen yaptığı konuşma aynen yer almıştı:

“Büyük marketlerle iş birliğimiz var, Karadeniz’deki tüm büyük marketlerle iş birliğimiz var. Marketlerin son kullanma tarihi bitmiş olan yiyeceklerin ve diğer ev ihtiyaçlarını takip edebiliyoruz gidip alıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.”

Bant kaydından kelimesi kelimesine yazılan haber metninde de “son kullanma tarihi bitmiş” şeklindeki ifade aynen yer aldı.

Ne zaman ki açıklama “İhtiyaç sahiplerine tarihi geçmiş ürün dağıttılar”, “Başkandan skandal açıklama” şeklinde internet medyasında görüntülü ve yazılı bir şekilde yayınlanınca Başkan Deveci’den “İrticalen yapılan bir konuşmada dil sürçmesiyle kullanılan bir ifade…Doğrusu ‘son kullanma tarihi yaklaşmış’ olacaktı. İrticalen yapılan konuşmada farkında olmadan yapılan hatadır” şeklinde bilgilendirme yapıldı.

Deveci’nin “dil sürçmesi” canlı yayınlandı, haberi düzeltme yapmadan basına servis edenlerde “yazı sürçmesi” yaptı.

Özetlemek gerekirse, başkanın konuşmasını ne danışman/danışmanlar dikkatli dinlemiş, ne de söylediklerini kelimesi kelimesine kağıda döken dikkatli okumuş!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar