loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

DOĞA KOLEJİ DE ‘SALON YOK’ DEDİ!

Berna Laçin’in yer aldığı oyun, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden sonra Doğa Koleji tarafından da engellendi.

Oyuncu Berna Laçin’in 9 Mart’ta Atakum’da bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahnelenecek oyuna belediye tarafından engel geldi ve belediye sahneyi vermekten vazgeçince Aysa Prodüksiyon oyunu Doğa Koleji’ne kaydırmıştı.

Samsun Doğa Koleji salonunda sahnelenmesi beklenen ve Berna Laçin’in oynadığı tek kişilik oyun “Hayal Satıcısı” bu kez Doğa Koleji engeline takıldı.

Doğa Koleji de sahnelenmesi planlanan “Hayal Satıcısı” adlı oyuna “salon yok” dedi.

Doğa Koleji’nin gelen baskılar üzerine geri adım atarak salonu vermekten vazgeçtiği iddia edildi.

Aysa Prodüksiyon’un sahneye koyduğu, Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı, BerfinZenderlioğlu’nun yönettiği, Berna Laçin’in oynadığı gerçek bir yaşam hikâyesinden yola çıkarak kadınlığın ezberlenmiş söylemlerine ayna tutan “Hayal Satıcısı” adlı oyun sahnelenecek mi, sahnelenmeyecek mi?

İşte bu soruya yanıtı oyuncu Berna Laçinşu sözlerle verdi:

“Benim oyunum kadın sorunu üzerine bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Bir Cumhuriyet kadının sahnelediği kadına şiddet ile ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehir de Samsun’da yapıyorlar.

Tüm biletler satıldı. Buradan sesleniyorum. Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. Sanat illaki sahnede olacak diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız.

Oyun çok yeni ama çok dikkat çekti. Başarı sağladı. Ülkemizde bu kadar çok kadın cinayetleri olurken, güldürüyoruz ama ciddi mesajlar veriyoruz. Tiyatro özgürdür. İptal etmiyorum.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar