loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

DOĞUM BORÇLANMASI (2)

Geçen haftaki yazımda Kadınların Doğum borçlanmaları ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi sunmuştum. Bu günkü yazımda doğum borçlanmasında Bankada çalışan9 Kadınların doğum borçlanması hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım.

KADIN BANKA ÇALIŞANLARININ DOĞUM BORÇLANMASI

506 sayılı eski Sosyal Sigortalar Kanunu’nun geçici 20. maddesi kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerince kurulan emeklilik sandıklarının iştirakçisi kadınlar bu haktan ilk başta hiç yararlanamıyordu. Sonradan yapılan değişiklik ile sandık iştirakçiliğinden çıkıp 5510 sayılı Kanun kapsamında çalışmaya başlayanlara, bankadan ayrıldıktan sonra doğan çocukları için borçlanma hakkı getirildi. Fakat bankada çalışırken doğan çocukları için borçlanma hakkı tanınmadı.

SGK’nın bu yıl yayımladığı bir genelge ile sandık iştirakçisi kadınların, banka veya sigorta şirketinde çalıştıkları dönemde doğan çocukları için de borçlanma hakkı tanındı. Ancak bu haktan yararlanabilmeleri için sandığa bağlı çalışma sona erdikten sonra 4/a, 4/b veya 4/c statüsünde çalışmış olma koşulu aranmaya devam ediyor.

Buna karşılık, “Geçici 20. madde kapsamında sandık iştirakçiliği devam eden ya da sona erdikten sonra 4/a, 4/b veya 4/c statüsünde sigortalılığı bulunmayanların” borçlanma talepleri kabul edilmiyor.

Örneğin, 1988-1994 yılları arasında bir bankanın sandığına tabi çalışan sigortalı 1994, 1997 VE 2003 tarihlerinde doğum yapmış olsun. Bu sigortalı, bankadan ayrıldıktan sonra 4/a, 4/b veya 4/c statüsünde çalışmışsa, üç çocuk için doğum borçlanması yapabilir.

Aynı kadın, banka sandığından sonra herhangi bir çalışması yoksa doğum borçlanması yapamaz. Dikkat etmişseniz, sık sık değişiklikler yapılıyor. Bir taraftan haklar veriliyor. Bir taraftan alınıyor. Umarım, bu yasaları yeniden ele alıp herkesin anlayacağı bir şekilde yeniden düzenlerler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar