loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

DOSTLAR BENİ HATIRLASIN

Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Aşık Veysel’in yaşamında, kişiliğinin ve sanatının oluşumunda en büyük etken hiç kuşku yok ki; Köy Enstitüleri’nde saz öğretmenliği yaptığı dönemdir.

Ahmet Kutsi Tecer, Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, İsmail Hakkı Tonguç ve Bedrettin Tuncel’in girişimiyle 1941 yılında Köy Enstitüleri’nde müzik öğretmenliğine başladı. Hasanoğlan, Yıldızeli, Çifteler, Kastamonu Gölköy Öğretmen Okulu’nda Tonguç’un eğitim ordusuna katılarak bir nefer olarak çalıştı.

Aşık Veysel, Arifiye, Hasanoğlan, Çifteler, Kastamonu Gölköy ve Yıldızeli’nde sonra Samsun’un Ladik İlçesi’nde 1940 yıllarında Köy Enstitüsü olarak eğitime başlayan okulda 1942-1948 yılları arasında ilçeye zaman zaman gelerek müzik derslerine girip saz kursu verdi. Aşık Veysel, okul kayıtlarında “Müstahdem” kadrosunda görev yaptı. Eve gitmek için 15 gün izin aldıktan sonra bir daha Ladik’e dönmedi.

Aşık Veysel, köy öğretmenliği yaptığı okullarda Türkiye’nin kültür yaşamına damgasını vurmuş birçok aydın sanatçıyla tanışma olanağı buldu, şiirini iyiden iyiye geliştirdi. 1965 yılında TBMM özel bir kanunla Aşık Veysel’e, “Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü” 500 lira aylık bağlandı.

21 Mart 1973 günü doğduğu köy olan Sivrialan’da, şimdi adına müze olarak düzenlenen evde yaşama gözlerini yumdu.

Aşık Veysel’in bir hafta köy öğretmenliği yaptığı “Samsun-Ladik Akpınar Köy Enstitüsü”, eğitim-öğretime “Samsun-Ladik Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi” adı altında devam etti. 2015 yılında okulun adı “Ladik-Akpınar Fen Lisesi” olarak değiştirildi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar