loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Ege Denizi’ndeki (Adalar Denizi) adalar ve konumları

Son dönemde, Ege Denizi’ndeki adalar sıkça gündeme geliyor. Farklı görüşlerle kamuoyuna bilgilendirmeler yapılıyor. İyi niyetli, gerçek bilgilendirmeler olduğu gibi; art niyetli bilgilendirmelerin de çokça havada uçuştuğunu görüyoruz. Konu hakkında temel bilgilere sahip olmayan,  yalan yanlış dezenformasyonla karşı karşıya kalan, sade vatandaşlarımız da; haklı olarak bu yanlış bilgilerden endişe duyuyor.

Özetle Ege Denizi’ndeki adalar

Ege Denizi’nde; en alt bölümdeki adalar olan Rodos, Girit, Kerpe ve Çuha, Anadolu ve Yunanistan yarımadalarının ana kara parçalarının dışında bulunurlar. Diğer adaların hemen hemen hepsi Türk ve Yunan ana kara parçalarının önünde bulunan bölgelerde toplanmışlardır.

Bu ada gruplarından; Mora yarımadasının doğusunda bulunanlara Tavşan Adaları  (Kiklatlar), Yunanistan'ın orta bölümünün kıyıları önünde bulunanlara Tesalya Adaları (Kuzey Asporatlar ya da Şeytan Adaları, Eğriboz) denmektedir.

Türk Ana Karası Bölgesi’nde ;  Boğazönü Adaları (Kuzey Ege Adaları ya da Trakya Adaları), Ege denizinin orta bölümünde, Anadolu kıyılarına yakın olanlara Saruhan Adaları (Doğu Asporatlar), Batı Anadolu'nun güney ucunda yer alanlara da Menteşe Adaları ya da On iki ada (Güney Asporatlar) denir.

Özetle; yüzölçümü 214.000 km2 olan Adalar Denizi üzerinde kaç coğrafi formasyon bulunduğu tam olarak bilinmemektedir. Kimilerine göre 3.000, kimilerine göre ise 10.000 kadar ada, adacık ve kayalık bulunmaktadır.

Bu adaların sadece 24 tanesinin alanı 100 km2’den büyüktür. Adalar Denizi üzerinde yer alan bu adaların toplam alanı yaklaşık 23.000 km civarındadır (Trakya kadar bir alana sahiptir). İskân olan ada sayısı ise 100 kadardır. Denizin eni 612 km, genişliği ise yaklaşık 299 km’dir. En geniş yeri hesaplandığında ise uzunluğu 660 km, genişliği 400 km’ye ulaşmaktadır.

Ege denizi, Türk Ana Karası(Mavi Vatan) Bölgesi’nde bulunan Adalar; Boğazönü Adaları (Kuzey Ege’deki Adalar ya da Trakya Adaları). Kuzey Ege denizinde yer alan Taşoz, Semadirek, Gökçeada, Bozcaada ve Limni adalarına bu isim verilir.                                      

Doğu Ege’de yer alan Saruhan Adaları 

Saruhan Adaları (Doğu Asporatlar) Ege denizinin orta bölümünde ve Anadolu yarımadasına çok yakın konumdadırlar. Başlıcaları: Midilli, Sakız, Sisam’dır.                                                                          

Güney Ege’deki Menteşe Adaları ya da On iki Ada                                                                              

Menteşe Adaları (Güney Asporatlar); Batı Anadolu kıyılarının güneyinde ve kıyılara çok yakın konumdadırlar. Başlıcaları: Rodos, Kaşot (Çoban), Kerpe, Limoniye, Sömbeki, İlyaki (İlkil), İncirli, Yalı, İstanköy, İstanbulya, Kilimli (Kelemez), İleriye, İlipsi, Herke, Batnaz ve Meis (Kızılhisar).

Ege Denizi’ndeki Adaları’n, hemen hemen tamamının çevresinde iskan edilme imkanı olmayan çokça adacıklar, irili- ufaklı kayalıklar bulunmaktadır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar