loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

EĞİTİM HARCAMALARI GİDER YAZILIR MI, VERGİDEN İNDİRİLİR Mİ?

09.09.2019 Pazartesi günü 2019 – 2020 eğitim dönemi başladı. Eğitim Yılının Tüm Öğretmenlerimize, tüm öğrencililerimize ve tüm ailelere başarılı geçmesini dilerim. Çocuklarımızı iyi eğiteceğiz. Ülkemizi, geleceğe onlar taşıyacaklar. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu yılda okulların açılması ile aileler birçok harcama yapacaklardır.İster Mükellef olsun, İster memur olsun Velilerin bu harcamalarını vergilerinden indirip indirmeyecekleri merak konusudur.  Her sene mutlaka bu sorularla karşılaşıyoruz.Ancak Gelir Vergisi mükellefi olup beyanname veren mükelleflerde Eğitim ve Öğrenim için ödedikleri harcamaların bir kısmı indirim konusu yapılabilmektedir.

İndirimden Yararlanmak için;

1) Öncelikle Gelir Vergisi Beyannamenizde Vergi Matrahınızın olması gerekir.

 2) Eğitim ve Sağlık Harcamanızın Vergi Matrahınızın ’unu aşmaması gerekir. (Aşan kısmından vergi indirimi yapılamaz.)

3) Yapılan harcamanın Türkiye'de yapılması ve Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi zorunludur.

Eğitim Harcaması denince aklımıza ne gelmelidir;

Eğitim kurumları ile anaokulu, kreş ve dershanelere ödenen ücretler, servis ücretleri, özel kurs ücretleri, Özel yurt ve Pansiyon ücretlerini, her türlü kitap (ders kitabı, hikâye, roman, bilimsel eser) ve kırtasiye alımlarının tamamı akla gelmelidir.  Eğitim amaçlı olarak kullanılan internet hizmeti harcamaları eğitim harcaması olarak beyan edilen gelirden indirilebilir. 

Hangi Harcamalar Eğitim gideri değildir;

Spor ve müzik kurslarına ödenen ücretler, üniversite ve okullara giriş hazırlığıyla ilgili olanlar hariç gazete ve dergi bedelleri, oyuncak, müzik aleti, CD ve disket bedelleri, tiyatro, konser ve sinema giriş ücretleri, okul aile birliği ve benzeri derneklere yapılan bağışlar, Türkiye’de vergi mükellefi olmayan vakıf üniversite ve okullarına ödenen eğitim ücretleri, devlet okullarına ödenen harçlar ile bilgisayar alımına ilişkin olarak yapılan harcamalar eğitim harcaması olarak kabul edilmemektedir.

Eğitim Harcamalarının İndirilebilmesi İçin Şartlar Nelerdir.

Eğitim Harcamalarının indirilebilmesi için, Mükellefin kendisine, birlikte oturulan eşine veya bakmakla yükümlü olduğu küçük çocuklarına (Öz veya Üvey fark etmez) ait olması gerekmektedir.  

Vergi Kanunlarında “küçük çocuk” tabirinden, 18 yaşını doldurmamış ve mükellef tarafından, bakmakla yükümlü olunan (nafaka verilmek suretiyle bakılanlar dâhil) kişilerin anlaşılması gerektiğini belirtiyor.

Yurt dışındaki okullarda okuyan öğrencilere ait yapılan harcamalar Gelir Vergisi beyannamesinden indirilemez.

Gelecek haftaki yazımda Eğitim Bursları ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. İYİ Günler diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar