loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU

Atakum Belediyesi 2020 Yılı Denetim Komisyonu Raporu’ndan bir alıntı:

“5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 28. Maddesinde ‘Belediye Başkanı görev süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz’ denmektedir.

Atakum Belediyesi’nde meclis üyesinin ortağı olduğu bir şirketten 1897 yevmiye numarası ile malzeme alındığı görülmüştür.

Alım yapılan malzemelerin faturalarında malzemenin ismi (markası, modeli gibi) daha açık yazılmalıdır.”

Denetim Raporu’ndaki ifade böyle.

Atakum Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Hakan Yaman’ın sahibi/ortağı olduğu bir işletmeden aldığı malzeme konusu Denetim Raporu’na böyle yansımıştı.

Çünkü belediyede meclis üyesinin belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı taahhüde girmesi yasaktı.

Daha doğrusu Atakum Belediyesi’nin meclis üyesinin sahibi/ortağı olduğu bir işletmeden malzeme alması doru değildi.

Şimdi buna benzer bir olay daha yaşandı.

Belediye Başkanı olduktan sonra baro kaydı düşen Cemil Deveci’nin “Deveci Hukuk Bürosu” tabelasında adı bulunan Avukat Mehmet Ertoy, müvekkiline ait OGM Gıda Sanayi Şirketi’nin Atakum Belediyesi’nden olan 676 bin TL alacağını tahsil etmek amacıyla icra takibi başlattı.

İcra takibi yasal mevzuata uygun mu, uygun.

Buna kimsenin bir diyeceği yok.

Belediye Başkanı Cemil Deveci olayın doğru olduğunu ancak söz konusu Deveci Hukuk Bürosu ile ilgili yazılanların gerçek dışı olduğunu iddia etti.

Deveci “Gizlenecek saklanacak bir şey yok. Büro bana ait, tabelalar ise eski tabelalar” diye açıklama yaptı.

Devam etti:

“Bunun gibi Atakum'da en az 70 büro var. Genç avukatlar bir araya gelerek bir büro açıyorlar. Büro masraflarını paylaşıyorlar ama hepsi birbirinden bağımsız çalışıyor. Bu da onun gibi"

Deveci Hukuk Bürosu’ndaki Avukat Mehmet Ertoy, büro masrafını paylaşarak bağımsız çalışabilir.

Bunun örnekleri çok.

Mehmet Ertoy mesleğini bağımsız olarak bir başka büroda sürdürmüş olsaydı başlatılan bu icra takibi hiç dikkat çekmezdi.

Ama adres Deveci Hukuk Bürosu’nu gösteriyorsa durum değişir.

Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin “tabelalar ise eski tabelalar” dediği tabelalar hiç de eski olmayıp bir hafta önce fotoğraflanmış olduğuna göre yenidir.

Zaten Avukat Mehmet Ertoy da Deveci Hukuk Bürosu’nun çalışanı olmayıp bulunduğu adreste iş yaptığını inkar etmiyor, bunu şu açıklamasıyla da doğruluyor:

“Deveci Hukuk Bürosu çalışanı olduğum iddiası doğru olmayıp avukatlık faaliyetimi kira ilişkisi kapsamında serbest ve bağımsız olarak yürütmekteyim.”

Anlaşılan şu oluyor.

Mehmet Ertoy, Deveci Hukuk Bürosu çalışanı değil, faaliyetini kira ilişkisi kapsamında bağımsız olarak yürütüyor.

Bu doğru.

Doğru olmayan, Deveci Hukuk Bürosu’nda faaliyetini kira ilişkisi ile yürüten, tabelada da adı bulunan Avukat Mehmet Ertoy’un, Deveci Hukuk Bürosu’nu kuran ancak belediye başkanı seçildiği için baro kaydı düşen Cemil Deveci’nin yönettiği belediyeyi icraya vermesi.

“Doğrudan Temin” yöntemiyle toplamda 965 bin TL olan mal alımından ve ödenmeyen 676 bin TL için Deveci Hukuk Bürosu’nun kiracısı durumundaki Avukat Mehmet Ertoy tarafından 10 Eylül 2020 tarihinde başlatılan icra takibine yönelik ortaya atılan iddiaların 10-15 gün önce duyulduğu iddia edilerek soruşturma başlatıldığının açıklanması.

Dikkat çeken bir başka ayrıntıda; Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin, önceki icra işlemlerinde kameralar karşısına geçerek tepkisini dile getirirken, 676 bin liralık icra takibinde ise sessiz kalması oldu.

Doğrudan Temin yöntemiyle 965 bin TL tutarında mal alımı yapılacak, ödenmeyen 676 bin TL için 10/09/2020 tarihinde yani 8 ay önce icra takibi başlatılacak, icraya veren şirketin avukatı da Deveci Hukuk Bürosu kiracısı olacak, bunlardan başkanın haberi olmayacak?

Tabelada adı bulunan bir başka avukatın da belediyenin sözleşme yaptığı avukatlar arasında bulunması ise bir başka tartışma konusu.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar