loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ELLER GİDER MERSİN’E

Bir işte alışılmış herkes tarafından uygulanan ve doğruluğu kanıtlanmış olan yolu değil de, kimsenin benimsemediği, yanlış yol tutma sırasında “Eller gider Mersin’e biz gideriz tersine” diyerek söylenen bir söz vardı.

Bu söz Samsun’da yön değiştirdi.

İstanbul’dan Samsun’a “Genel Müdür” olarak atanan Mersinli Fatih Yıldız’ın memleketine gitmesine gerek kalmadı.

Çünkü su zammı ve makam odasında yaptığı değişiklikle tersine giden Mersinli oldu!

İSKİ’de Daire Başkanı olan Fatih Yıldız, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in teklifi ile SASKİ Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

SASKİ Genel Müdürü Yıldız, Samsun’da tartışmalara yol açan su zammı kararının uygulamasına imza attı. Ardından makam odasında yaptığı son düzenleme ile adından sıkça söz ettirdi.

Fatih Yıldız, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in portresini Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu devlet büyükleri arasına asan ilk genel müdür oldu.

SASKİ’nin Mersinli Genel Müdürü Fatih Yıldız’ın teklifiyle başlayan yüzde 25 zam ve yüzde 150 zamlı  sayaç okuma  bedeli Samsunluların cebini  yakmaya başladı.

Zamlı faturalar tepkilere yol açtı.

Davalar açıldı, açılmaya da devam ediliyor.

Yıldız, görevi devraldıktan sonra makam koltuğunun arka tarafında bulunan Atatürk’ün kalpaklı siluetinin bulunduğu resmin yanındaki Atatürk tablosunu kaldırdı.

Kaldırdığı Atatürk tablosunun yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmini koydu.

Erdoğan’ın tablosunun bulunduğu yere de Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in resmini astı. 

Bunları 19 Mayıs 1919’un 100. yıl kutlamalarının yapıldığı bir dönemde yaptı.

Kent yöneticileri sessiz kaldı!

Yasa ve genelgelere göre, bir belediye başkanının resminin kamu kurumlarına asılma zorunluluğu yok.

Yasaya göre Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin kurumlara asılması mecburiyeti bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı’nın son yayımladığı genelgeye göre de Cumhurbaşkanı’nın resminin kamu kurumlarına asılmasına zorunluluk getirildi. 

Atatürk’ün portrelerinin devlet dairelerine asılması kararı var.

Yerel yöneticilerin yok!

Makam odalarında devlet dairelerine kimlerin portrelerinin asılacağı kanunla belli olurken, çoğu kamu kuruluşlarında yöneticilerin fotoğraflarının asılması uygulamasına da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son verilmişti.

1 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “2004/26 sayılı Genelge” şöyleydi:

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili bakandan başlamak üzere genel müdür, vali, kaymakam, bölge müdürü, il müdürü, ilçe müdürü gibi sıralı amirlerin veya kurumun eski yöneticilerinin fotoğraflarının, binaların çeşitli yerlerinde oluşturulan bölümlere asıldığı görülmektedir.

Yasal bir dayanağı bulunmayan söz konusu uygulama, her yönetici değişikliğinde ayrı bir harcama gerektirmekte, kaynak ve emek israfına neden olmaktadır.

Bu itibarla; kamu hizmetlerinin yürütülmesine hiçbir yararı bulunmayan bu uygulamaya son verilmesi, ancak; tarihe mal olmuş Türk Büyüklerine ait resim ve fotoğrafların, gereken özen gösterilerek bakımlı bir şekilde sergilenmeye devam edilmesi uygun görülmüştür.

Bilgi ve gereğini rica ederim.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar