loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

EMEKLİLERİN SORUNLARI

CHP Atakum İlçe Örgütü tarafından düzenlenen “Emeklilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu söyleşi Vedat Türkali Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Emeklilerin sorunlarının masaya yatırıldığı söyleşinin Moderatörlüğünü CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik’in yaptı

Söyleşiye konuşmacı olarak CHP Samsun İl Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Umut Alkaç, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, DİSK Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın katıldı.

CHP İl Başkan Yardımcısı Av. Umut Alkaç‘Emeklilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konusunda görüşlerini şu sözlerle özetledi:

“Enflasyon sepeti her yıl güncellenmesine rağmen, belirlenen enflasyon oranları neticesinde açlık sınırı altında emekli maaşı alan kişi sayısının her geçen yıl artış göstermesinin de başlıca araştırılması gereken bir konu ülkemizdeki 13 milyon emeklinin ise alım gücü her geçen gün düşerken, ikinci işte çalışan emeklilerin büyük çoğunluğu ise salgın döneminde işini kaybetti. Ekonomik anlamda yaşanan olumsuzluklara ek olarak temel gıda ürünleri içerisinde yer alan tüm gıda ürünleri yumurta, tavuk ve ay çiçek yağına dahi gelen zamlarla beraber emekli vatandaşların alım gücü ciddi ölçüde düşmüştür.

Enflasyonun yükselmesi yaşam pahalılığını beraberinde getirirken, ülkemizdeki toplumsal grupların tamamını olumsuz anlamda etkilemiştir.

Asgari ücret uygulaması, sosyal bakımdan uygun asgari bir yaşam seviyesinin sağlamasını amaçlayan ve gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde çok sayıda emekli vatandaşımız asgari ücretin altında emekli aylığı almaktadır. Asgari ücret uygulamasında kişinin temel ihtiyaçlarının asgari ölçüde karşılanması amaçlanırken, milyonlarca emeklinin asgari ücretin altında aylık alması, emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısının somut bir örneğidir.

Emeklilere verilen 100 TL’lik bayram ikramiyesi artışı günümüz koşullarında çok düşük kalmıştır.

Elektrik, doğalgaz, kira artışları ve yüksek gıda enflasyonu emeklilerin yaşamını her geçen gün zorlaştırmaktadır.

Emeklilerimizin sorunlarının araştırılması, Meclis araştırması ile yapılacak çalışmanın ardından yasal düzenlemelere gidilmesi ve mutlu bir yaşam sürmelerinin yolu açılmalıdır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar