loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

Emekliliği Bulunmayan Yaşlılara Yaşlılık maaşı var

Devlet, emekliliği bulunmayan yaşlı vatandaşlara herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek kalmadan sosyal yardımlar yapmakta, Maaş bağlamaktadır.  Bağlanan aylıklar da her yıl artırılmaktadır. 2022 Sayılı kanuna göre şartlarını yerine getirenler SYV (Sosyal Yardımlaşma Vakfı ) na başvurabilirler.

Hiç çalışmanız yoksa daha doğrusu SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı priminiz yoksa ya da emeklilik için yeterli primlerinizin olmaması nedeniyle SGK’dan emekli olamıyorsanız, 65 yaşına gelmiş iseniz kadın-erkek fark etmiyor her 3 ay için devletten karşılıksız 1913,37 TL almanız çok kolay.

BÖYLE BİR MAAŞI ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR.

Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu  il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız gerekmektedir.

Başvurunuz üzerine;

  • Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınız
  • Kendiniz ve eşiniz dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliriniz, (asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) 609,67 TL’den az ise, 65 yaş aylığı bağlanacaktır.

Hâlen 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde yapılmaktadır.

AYRICA SAĞLIKTAN DA FAYDALANACAKLAR.

Yine yapılacak gelir testi sonucu (asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) geliri 609,67 TL’den az olanlar bedava SGK’nın sağlık yardımlarından da faydalanma imkânı tanınmaktadır.

Diğer yardımlardan da genel olarak muhtaçlık kriteri ve resmî ikametgâhın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru gerekmektedir.

Kişinin yaşlılık ya da hastalık nedeniyle bizzat başvurma imkânı yoksa ailesinden 18 yaş üstü bir aile bireyi de onun yerine başvurabilir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ BİLDİRMEYENİN AYLIĞI KESİLİR

65 yaş aylığı alanların adres değişikliği olması hâlinde bu durumu aylık aldıkları vakfa bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bağlanan aylıklar kesilmektedir.

Bir yıl içerisinde başvuruda bulunulması ve yeni adresini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına bildirmesi neticesinde Mütevelli Heyeti tarafından aylık alma şartlarını sağlamaya devam ettiğini tespit edilirse vatandaş tekrar faydalanabilir ve alamadığı aylıklar kendisine verilir.

Ödeme dönemlerinden önce merkezî sistemden kontrolü yapılan vatandaşın çalışmak olduğuna dair SGK kaydı görülürse 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen aylığı feshedilir. Ayrıca bu kesme işlemi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı tarafından Mütevelli Heyeti kararı ile yapılabilir

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar