loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği emeklilikte yaşa takılanların haklarının iadesi için faaliyet gösteriyor. Düzenledikleri imza kampanyaları ve yaptıkları etkinliklerle seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmak istiyorlar.

Soru:

-Emeklilikte Yaşa Takılanlar kimdir?

Yanıt:
-Bizler Kesinlikle, erken emeklilik değil, 1999 yılında 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi sonucu elimizden alınan, geciktirilmiş hakkımız olan emekliliğimiz isteyenleriz.

Soru:

-1999 yılında ne olmuştu?

Yanıt:

-8 Eylül 1999 tarihinden önce, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışma hayatına başlarken emeklilik için iki şart bulunuyordu: Bunlardan biri hizmet yılı, diğeri ise prim gün sayısı idi. Bu da kadınlarda 20 yıl 5 bin gün, erkeklerde ise 25 yıl 5 bin gün olarak belirlenmişti.

Soru:

-Nasıl belirlendi?

Yanıt:

-DSP, ANAP ve MHP’nin oluşturduğu dönemin üçlü koalisyon hükümeti, 1999 yılında 4447 sayılı yasa ile emeklilik için yaş şartı getirdi. Esas mağduriyet, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren değil, geriye doğru işletilmesinden kaynaklandı.

Soru:

-Daha fazla ayrıntı verebilir misin?

Yanıt:
-23 Şubat 2001 tarihinde, dönemin muhalefet partisi olan Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurması ile yasanın bazı maddeleri iptal edildi. Ancak emeklilik “Kazanılmış hak değil beklenen haktır” denilerek, 23 Mayıs 2002’de 4759 sayılı yasa ile kademeli yaş şartları belirlendi ve uygulamaya konuldu.

Soru:

-Bu kanundan kaç kişi mağdur oldu?

Yanıt:
-2000  yılında toplam çalışanların sayısı 12 milyon civarındadır. Bunlardan 18 yılda 6,5 milyonu emekli olmuştur. Kalan 5,5 Milyon çalışan 1994-1999 arası sigortalı olanların 25 yılını tamamlamadığı için 1,5 milyon kişi hizmete takıldığından ortalama 4 Milyon kişi geriye kalıyor. 4 Milyondan 1,5 Milyon kişiye hak sahibi maaş bağlandığında kalan Emeklilikte Yaşa Takılanlar sayısı 2,5 Milyon olur. Prim gün sayısını tamamlayamayanlar ve ilk işe başlaması sistemde gözüküp adına prim yatırılmayanlarda dikkate alındığında ortalama 700 ila 1 milyon kişinin yaşa takıldığını görmekteyiz.

Soru:

-Amacınız nedir?

Yanıt: 
-Amacımız, emeklilikte hem yaş  hem maaş engeline takılan tüm çalışanların gelecekte rahat ve huzurlu bir hayat sürdürebilmesi için tüm gücümüzle, kırmadan dökmeden incitmeden, siyaset üstü, ilkel, ve akılcı bir yöntemle hak arayışımızı çeşitli etkinliklerle duyurmak.
Ülkenin yönetiminden sorumlu olan iktidarların, siyasi otoritelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimlerin, Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetlerinin giderilmesinde kayıtsız kalmamalarını ve acilen çözüm üretmelerini istiyoruz.

SON DAKİKA: CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi için hazırladığı kanun teklifinin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını istedi. CHP, İYİ Parti ve HDP’nin desteğinin karşısında AKP’nin ret oyları ve MHP’nin çekimser kalması ile önerge reddedildi.


 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar