loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

EMLAK-İNŞAAT PİYASALARINDA YENİ GELİŞMELER

Türkiye'de gayrimenkul, bazı kısa süreli dalgalanmaların dışında, her zaman iyi getirisi olan bir yatırım aracı olmuştur. İnsanımız geleneksel olarak yaygın bir şekilde tasarruflarını gayrimenkul satın alarak değerlendire gelmiştir. Bu konu "Dünyada mekan, Ahirette iman" ifadesiyle, atasözlerimizde de yerini bulmuştur.  

Günümüzde gayrimenkul piyasaları, geleneksel yatırım aracı olarak yerli sermayenin yanı sıra Yurdumuza adeta akmaya başlayan yabancı sermayenin de en gözde yatırım aracı olarak kendisini göstermektedir.  

ÜLKEMİZE HAS DURUMLARI DA DİKKATE ALMALI

Gelişmeler emlak ve bağlı olarak inşaat sektöründe, yatırım açısından çok önemli noktalara doğru taşınacağının işaretlerini vermektedir. Bu noktadan bakılınca bazı yeni kavramlarla tanışmakta kaçınılmaz olmaktadır. Artık sıradan bir emlakçı mantığı ile bu işleri sürdürmek mümkün değildir. Kaldı ki, Türkiye için hayati önem taşıyacak gayrimenkul yatırımlarının çok daha köklü ve bilimsel bir şekilde ele alınması da elde edilecek kazanç ve bu kazançların sürekliliği açısından da son derece gereklidir. Bu açıdan bakıldığında, organize emlak piyasalarının oluşturulması, daha doğrusu öncelikle organize emlak piyasalarına geçişi sağlayacak düzenlemelerin yapılması gereklidir. Bu bir uzmanlık alanı olup, işin ehli uzmanlar tarafından yönlendirilen çok önemli bir iş kolu haline gelmek durumundadır. Her ne kadar gelişmiş ülkelerde bunun örnekleri varsa da bizim ülkemizde de bize has durumları da içine alarak şekillenmelidir.

Bir şekilde aldanan bir yatırımcı ya küsüp gidecek ya da yanlışlara sapacak faydalı olmak yerine zarar verebilecektir.

Bunun için, bazı konulara dikkat çekmek gerekmektedir. Özellikle yatırımcılar tarafından bilinmesi gereken bilgiler doğru bir şekilde sunulabilmelidir. Bu hususların yanı sıra binaların kimliği, en uygun kullanım, işletim ve bakım bu işin en önemli konularını içermektedir. 

Binaların Kimliği:
Bir binanın tapu bilgileri, yapım yılı, ruhsat ve yapı kullanım izin belgesi gibi yasal sürecin tamamlanmış olması, yapım sistemi, mimarı ve mühendislik hizmetlerini verenler, teknik özellikleri, deprem güvenliği testleri ve değerleri, yapı şartnamelerine uygunluk, yapı denetimi gibi konuları içeren bir belgenin her yapı için bu konuda uzman ve saygın kuruluşlar tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Bahçedeki fındık ceviz de kredi teminatı olabiliyor
Özellikle emlak piyasalarının çok hareketli olduğu İstanbul Türkiye'nin olduğu kadar dünyanın da önemli emlak değerlerinden birisini oluşturmaktadır. Ancak Samsun ilimiz de kendi içinde önemli bir değer oluşturarak öne çıkmaktadır.
Hükümetimizin aldığı yeni kararla başta fındık ceviz gibi tarımsal ürünlerinde teminat sayılması çok önemli bir gelişmedir.
Başta Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilecek tarımsal ürünler açısından da ekonomik canlılığa ve kredibiliteye ulaşmak açısından önem taşımaktadır…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar