loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Emlak-inşaat piyasalarında yeni gelişmelere dikkat

Türkiye’de gayrimenkul, zaman zaman görülen dalgalanmaların dışında, her zaman iyi getirisi olan bir yatırım aracı olmuştur. İnsanımız geleneksel olarak yaygın bir şekilde tasarruflarını gayrimenkul satın alarak değerlendire gelmiştir. Bu konu “Dünyada mekan, Ahirette iman” ifadesiyle, atasözlerimizde de yerini bulmuştur.

Günümüzde gayrimenkul piyasaları, geleneksel yatırım aracı olarak yerli sermayenin yanı sıra Yurdumuza adeta akmaya başlayan yabancı sermayenin de en gözde yatırım aracı olarak kendisini göstermektedir. Özellikle yaşanan ekonomik olumsuzluk ve mevsimsel durgunluklar emlak yatırımcıları için önemli fırsatlar oluşturabilmektedir.

Emlak satışları inşaat sektörünü doğrudan etkiler

Gelişmeler emlak ve bağlı olarak inşaat sektörünün de, yatırım açısından çok önemli noktalara doğru taşınacağının işaretlerini vermektedir. Bu noktadan bakılınca bazı yeni kavramlarla tanışmakta kaçınılmaz olmaktadır. Artık sıradan bir emlakçı mantığı ile bu işleri sürdürmek mümkün değildir. Kaldı ki, Türkiye için hayati önem taşıyacak gayrimenkul yatırımlarının çok daha köklü ve bilimsel bir şekilde ele alınması da elde edilecek kazanç ve bu kazançların sürekliliği açısından da son derece gereklidir. Bu açıdan bakıldığında, organize emlak piyasalarının oluşturulması, daha doğrusu öncelikle organize emlak piyasalarına geçişi sağlayacak düzenlemelerin yapılması gereklidir. Bu bir uzmanlık alanı olup, işin ehli uzmanlar tarafından yönlendirilen çok önemli bir iş kolu haline gelmek durumundadır. Her ne kadar gelişmiş ülkelerde bunun örnekleri varsa da bizim ülkemizde de bize has durumları da içine alarak şekillenmelidir.

Bir şekilde aldanan bir yatırımcı ya küsüp gidecek ya da yanlışlara sapacak faydalı olmak yerine zarar verebilecektir. Bunun için, bazı konulara dikkat çekmek gerekmektedir. Özellikle yatırımcılar tarafından bilinmesi gereken bilgiler doğru bir şekilde sunulabilmelidir. Bu hususların yanı sıra binaların kimliği, en uygun kullanım, işletim ve bakım,  bu işin en önemli konularını içermektedir.

Binaların Kimliği:

Bir binanın tapu bilgileri, yapım yılı, ruhsat ve yapı kullanım izin belgesi gibi yasal sürecin tamamlanmış olması, yapım sistemi, mimarı ve mühendislik hizmetlerini verenler, teknik özellikleri, deprem güvenliği testleri ve değerleri, yapı şartnamelerine uygunluk, yapı denetimi gibi konuları içeren bir belgenin her yapı için bu konuda uzman ve saygın kuruluşlar tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

İşletim ve bakım:

Binalarında belli kullanım süreleri sonunda yenilenmeleri gereği ortadadır. Dolayısıyla, küçükten büyüğe doğru bütün binaların kullanıldıkları süre içerisinde işletme yönetimlerine ve bakım onarıma ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle büyük binalarda işletim ve bakım onarım hizmetleri çok önemlidir. Günümüzde yaygınlaşan akıllı binaların sağlıklı kullanımı tamamen işletim ve bakım onarıma bağlıdır.

En uygun kullanım;

Arsa ve binaların en yüksek kazancı sağlayacak kullanım şekillerinin belirlenmesidir. Bu işlem daha ziyade yatırım sahiplerinin işin uzmanlarına yaptırdıkları analizleri içermektedir. Satın alınan veya satın alınacak bir gayrimenkulün bulunduğu yer ve konum itibari ile sağlanacak en yüksek kazanç ne olabilirin, belirlenmesidir. Mağaza mı olsun, banka mı, restoran mı olsun, üst katlarda ise hangi iş koluna hitap eden bürolar olsun ve de bütün bu kullanımlar için ne şekilde hangi malzemelerle tefriş ve dekore edilsin ki en yüksek kullanım değerine ulaşabilelim

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar