loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Emlak piyasalarında yeni dönem gelişmeleri

Bazı olumsuzluklara rağmen; İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de emlak piyasalarındaki  gelişmeler eskinin gecekondu semtlerini de büyük bir değişimin eşiğine getirmiş bulunuyor. Hareketlenen kentsel dönüşüm çerçevesinde, adeta gecekondu semtlerine de nur yağıyor.

Gayrimenkule yönelim arttıkça gecekondu semtlerine de rağbet artıyor. Hatta artık çoğu gecekondu mahallelerinin yerinde yeller esmeye başlamış bile… Dönem dönem gayrimenkul sektöründe daralmalar yaşansa da uzun vadede her zaman en güvenli ve en fazla kazandıran yatırım olarak kendisini gösteriyor.

Kentsel dönüşümle değerler artıyor

​Kentsel dönüşümle birlikte hem şehirlerin yapısı değişiyor ve hem de maddi olarak değerler kat be kat artıyor. Bir zamanlar mantar gibi geceden sabaha çoğalan gecekonduların;  mahalleleri, semtleri ve hatta ilçeleri oluşturduğunu göremiyoruz. Eski gecekondu semtleri, mahalleleri birer birer modern şehirlere dönüşüyor. Bu dönüşüm her açıdan artı değerler de oluşturuyor.

Normal şartlarda; gecekondu ve de gecekondu haricindeki kaçak yapıların deprem açısından güçlendirilmesi için dahi öncelikle bu binaların yasal bir çerçeveye oturtulması gerektirmektedir. Yoksa bu binalar şehirlerin kabusu gibi durmaktadır ki, can güvenliği açısından da çok önemli riskler taşımaktadırlar.

Bir taraftan TOKİ ve belediyelerin dönüşüm projeleri; diğer taraftan şehir merkezlerinde kalmış, imar planları yapılmasıyla da rantı daha da artmış bölgelerin yatırımcılarca değerlendirilmeleri sonucu artık gecekondu dokusu etkisini hızla kaybediyor. Artık  gecekondu semtlerinin, mahallelerinin yerlerinde yeller esmiyor, modern binalar, gökdelenler boy gösteriyor.

Gelecek nesillere aktarılacak kültür varlıkları

Yalnız bir şeyi unutmamak lazım, gecekondular bir döneme tanıklık eden, köyden kente göçün çok önemli tanıklarıdır. Gecekondularda nice ömürler geçirildi, nice ümitler yeşerdi. Gecekonduları çeşitli şekillerle ortadan kaldırırken aslında toplum hayatımızda çok önemli bir dönemi de ortadan kaldırmış oluyoruz.

Gelecek nesillere bu sancılı dönemi anlatmak oldukça zor olacaktır. Her ne kadar dönüşüm, değişim projeleri yapılmış olsa da yinede gecekondu dokusunu kaybetmemiş gecekondu semtleri, mahalleleri görebiliyoruz. İşte bu mahallelerden, semtlerden bazılarını aynı dokuyu korumak kaydı ile altyapısı ve üstyapısı ile yenileyerek gelecek kuşaklara aktarmak üzere koruma altına almalıyız.

Bu bölgeler, turizm içinde çok önemli birer değer olacaktır. İstanbul, Ankara başta olmak üzere İzmir, Adana, Samsun gibi illerde bu projeyi rahatlıkla uygulayabiliriz. Bir şekilde geçmişimize sahip çıkacak bu proje ile kültür zenginliklerimize de yeni değerler katılmış olacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar