loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

EN BÜYÜK PROJEM ATAKUM

Atakum Belediye Başkanı Sayın Metin Burma ilçedeki muhtarlar ve basın mensuplarının katıldığı sabah kahvaltısında bazı açıklamalarda bulundu. Metin Burma son günlerde Samsun’un gündemine oturan Kapalı Yüzme Havuzuyla ilgili AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalara da yanıt verdi.

“Osman Çetinkaya yaptığım hizmetlerin neler olduğunu soruyor” dedikten sonra yaptıklarını şöyle özetledi:

“En büyük Projem Atakum’dur…”

Atakum Belediyesi’ne ait Deniz Kafe’deki kahvaltılı toplantıda Metin Burma “Ben mikrofonla konuşmayı sevmiyorum” dedi, mikrofonu bıraktı “Sanki sizlerle aramıza mikrofon giriyor gibi geliyor bana” dedi.

Sayın Burma konuşmayı “Kent Meydanı” projesine getirdi. Çağdaş Atakum’a yakışan bir meydan olması gerektiğini hatırlattıktan sonra da şunları söyledi:

“Atakum’da Jandarma ve Yurt binasının bulunduğu alana kent meydanı yapılmalıdır. Ancak Sayın Bakan Kılıç’ın buraya Kapalı Yüzme Havuzu yapılmasını istediği söyleniyor. Ben bu konuda Sayın Bakan Kılıç’ın ağzından böyle bir ifadeyi duymadan cevap vermeyeceğim.

Bu alan Atakum’un meydan yapılacak tek bölgesidir. Oysa Havuz bir başka yerde yapılabilir. Jandarma ve yurt binası başka yere nakledilebilir.”

“Bu alanda TOKİ tarafından bina yapılması düşünüldü, karşı olmamıza rağmen Büyükşehir Meclisi’nden de geçti, ancak TOKİ’den gelen uzmanlar burada konut yapılamayacağı yolunda rapor verdiler.”

“Atakum’u birlikte yönetmeliyiz o nedenle muhtar arkadaşlara da konuyu soruyorum.”

Metin Burma amacının şov yapmak olmadığını oysa bu şekilde suçlamalara muhatap olduğunu da söyledi konuşmasında.

Sonra da “O arazide kapalı spor salonu yapılmasıyla ilgili imzası Yılmaz’ın “Talimatla atmış olabileceğini” dile getirdi.

Ve Sayın Burma konuşmayı “AK Parti İl Başkanı Çetinkaya’nın yaptıklarınla ilgili listeyi açıkla” sözüne getirdikten sonra “İstediği televizyon kanalında gelsin Samsun halkının gözleri önünde yaptıklarımla ilgili listeyi kendisine vereyim” dedi.

Söz alan muhtarlar da bu konuda Sayın Burma’nın yanında olduklarını vurguladı.KENT BÖYLE Mİ FORMATLANACAK?

Yaklaşık beş yıl önceydi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Ziya Yılmaz “Bu kenti yeniden formatlayacağız” demişti.

Peki, neden böyle bir ifade kullanmıştı?

Belki hatırınızdan çıkmıştır, belki o zaman okumamışsınızdır, buyurun o günkü açıklamayı okuyun:

“1960–90 arası yaşanan yoğun göçün titizlikle yönetilmemesi nedeniyle oluşan çirkinliği ortadan kaldırarak şehri güzelleştirme çabalarımız sürüyor. Kenti geleceğe taşıyacak dev projelerle asıl yaptığımız şehri yeniden formatlamaktır. Bizim yaptığımızda budur. Allah'ın bize bahşettiği bu güzel coğrafyamızda insanlar iyi yaptıklarını zannederek ve 'Bir şeyler yapıyoruz' diyerek güzelim Samsun'u çirkinleştirmiş. Siz bu çirkinlikleri kentsel dönüşümle ortadan kaldırınca güzellikler kendiliğinden ortaya çıkıyor."

Allah için Ziya Yılmaz kenti yeniden formatladı da.

“Samsunlu denizle bütünleşecek” dedi, Samsunlunun denizle arasına biri hafif raylının rayları olmak üzere dört adet yol koyuverdi. “Balık pazarını buradan kaldıracağım” dedi, kaldırıp mezarlığın yanına sürgüne gönderdi, Belediyeye balık satmak için dükkanlar yaptırdı. “Mezarlıklar yetmiyor” denildi, kimsesizlerin mezarları talan edilip başkalarına satıldı. Atakum İlçesi hafif raylı nedeniyle güney ve kuzey olarak ikiye bölündü.

Samsunlunun denizle bütünleşeceği Samsun’un sahillerine çok katlı binalar ve oteller yapımı için izin verilmeye başlandı.

Bunlar daha da artırılabilir elbet.

Çünkü formatlamak kolay iş değil.

Sahi “Format” ne demekti?

Beyindeki bilgilerin silinerek yerine yenilerinin doldurulması mı?

Onun için mi Atatürk Heykeli’ni ikinci plana düşürmek adına Samsun’un her tarafına sülün heykelleri diktirildi?

Aslanlar ve Amazon heykeli yaptırıldı.

Sizce Ziya Yılmaz Samsun’u formatlayabildi mi?

Bana Samsun’un geçmişini unutturamadı.

Anavatan Partisi’nden Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmek için yaptıklarını da tabi…

Sanırım asıl korkusu da bu…BÜTÇE MESELESİ

Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Aslan Karanfil arayıp “Sanırım yanlış anlaşıldım” dedi ve “Bütçemizin üç katı yatırım yaptık” yolundaki ifadelere açıklama getirdi.

Haber, İl Özel İdaresi’nin bütçesinin 60milyon lira dolayında olduğu ancak harcamanın ise 180 milyon lirayı aştığı yolunda oylunca haliyle biz de eleştirdik.

Bütçenin bir tekniğe göre yapılabileceğini, yüzde üç yüz dolayında fazla harcamanın hesabının sorulması gerektiğini dile getirdik.

Sayın Karanfil bir ifade anlaşmazlığı olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Evet, İl Özel İdaresi’nin bütçesi60 milyon lira dolayında. Biz bu parayı harcadık. Geri kalan harcadığımız para ise kurumlar adına yaptığımız işlerle ilgili. Bazı kurumların işlerini de biz yapıyoruz, harcamaları ise onlar karşılıyor. Bu nedenle kullandığımız para 180 milyon lira dolayında.”

Sayın Karanfil’e duyarlılığından dolayı teşekkür ederim.

GÜNÜNFIKRASI

Yolculuktan dönen İdris, kahvede oturanlara sordu :

- “Yahu pizum Temel nasil öldi?”

- “Kalpten cittu” dediler.

- “Vasiyetu filan var miydu?”

- “Var idu, beni denize gömün demişidu.”

- “Cömdünüzmü?”

- “Cömdük amma, mezarinu kazarken çok telefat verduk...”GÜNÜN SÖZÜ

Bizden başkalarında olan yetenek ve beceriye biz şans deriz. MichelAudiartDUVAR YAZISI

Bir elin yağda bir elin balda doğru dürüst yap şu kahvaltını…


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar