loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘EVDEKAL’ SÜRECİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Samsun, Çarşamba Ovasının ortasındaki inşaatı devam eden Biyokütle Enerji Santrali’ndeki gelişmeler yakından takip ediliyor.

Gözden uzak olan gönülden de uzak olur atasözündeki gibi, Kavak’taki Şahin Dağları da bu Covid-19 günlerinde gözden ve gönülden uzak kaldı.

Kavak’ta sadece Şahin Dağları değil, OYAK Beton Sanayi tarafından da bin dönümlük bir alanda taşocağı işletmeciliği için ÇED süreci başlatıldı.

Biyokütle Enerji Santrali, Şahin Dağları ve OYAK’ın ÇED süreci Ekoloji Birliği ile Samsun Çevre Platformu tarafından gündeme taşındı.

Önce Ekoloji Birliği, aralarında Samsun’un da bulunduğu Covid-19 sürecinde ekolojik yıkıma yol açan projeler ile ilgili gelişmeler konusunda bilgilendirme yaptı.

Ekoloji Birliği Eş Sözcüleri Süheyla Doğan ve Coşkun Özbucak yaptıkları açıklamalarında EvdeKal sürecini iktidar ve şirketlerin fırsata dönüştürdüğünü söyleyerek “Bizler EvdeKal çağrılarına uyarken maden, enerji ve inşaat şirketleri talana ve yağmaya devam etti. Ekolojik yıkım projelerine devam edildi. Koruma Alan Yönetmeliği değişikliği yapıldı, maden alanları ve jeotermal alan ruhsatları ihaleye çıkarıldı. Ekolojik yıkım projeleri biran önce durdurulmalıdır” dediler.

Ardından Ekoloji Birliği bileşenlerinden Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ da aynı konuya ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamalarda Samsun’daki ekolojik yıkım projeleri de şöyle sıralandı:

Samsun, Çarşamba Ovasının ortasında Biyokütle Enerji Santralı (BES) projesi

hakkında Samsun 3. İdare Mahkemesinde görülen 3 ayrı davada nihai kararını verdi.

Mahkeme tarafından BES için Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ve Çarşamba İlçe Belediye Meclisinin oluşturduğu imar planları iptal edildi. Buna bağlı olarak Çarşamba Belediyesinin “depo” inşaatı adıyla verdiği sonradan “enerji tesisi” olarak değiştirdiği inşaat ruhsatı da yok hükmünde olduğu belirtildi. Ayrıca Samsun Valiliği Toprak koruma kurulunun BES hammadde depolama sahası için tarım dışı amaçlarla kullanılabilir kararını iptal ederek tarım topraklarının korunmasına hükmetti,

Yine Samsun Valiliğinin BES için verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararını da iptal etti. Bütün bu kararlara rağmen mahkeme kararlı uygulanmamaktadır. Çarşamba BES inşaatı sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bile kaçak ve kanunsuz olarak devam etmektedir.

Samsun, Kavak Şahin Dağlarında TÜPRAG Madencilik tarafından 12.000 hektarı kapsayan alanda toplam 6 adet saha için maden arama ruhsatı alınmış ve bu sahalardan ikisinde maden arama faaliyetleri kapsamında sondaj çalışmalarına hız verilmiş durumdadır.

Samsun, Kavak ilçesi Karapınar, Köseli, Bekdemir, Emirli, Ilıca mahallelerini kırsal alanı

içerisinde OYAK Beton San. TAŞ. tarafından 1.000 dönümlük bir alanda taşocağı işletmeciliği için ÇED süreci başlatılmıştır. Söz konusu bölgede OYAK’a ait çimento fabrikası için mevcut taşocaklarının ruhsatsız çalıştırılmasına devam edilmektedir. Bu yeni taş ocağı ile 5 mahallenin (köy) su kaynakları ve tarım, hayvancılık faaliyetleri büyük zarar göreceği için köylüler çok tedirginler. Ancak Korona salgın önlemleri nedeniyle herhangi bir eylemlilik yapılamamaktadır.

16 Mart 2020 günlü ve 31070 sayılı Resmi Gazetede “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair” söz konusu yönetmelik çıkarıldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar