loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ

Fahri trafik müfettişi nedir sorusunun cevabı şöyle:

“Fahri trafik müfettişi, sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce verilen görevdir.”

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler, ikametlerinin bulunduğu ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat edebiliyor.

Başvuru şartları da şöyle sıralanıyor:

-En az 40 yaşında olmak,
-Yüksek okul mezunu,
-En az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olma,
-Müracaat tarihinden geriye doğru beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
-Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamaşartları aranıyor.

Fahri trafik müfettişlerine maaş verilmiyor. Gönüllülük esasıyla görev yapan fahri trafik müfettişleri, kural ihlallerine karşı tuttukları tutanakları elden trafik birimlerine ya da elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne 7 gün içerisinde teslim ediyor.

Gelelim fahri trafik müfettişlerinin görevlerine:

“Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor. Müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olma, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan son değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayıyla sonlandırılabiliyor.”

Samsun’daki fahri trafik müfettişleri çok iyi çalışıyor.

Trafikte kural hatası yapanları tespit ediyor, trafik kural ihlali tespit tutanağını belgesi ile birlikte ilgili Trafik Müdürlüğüne iletiyor.

Trafikte cezalar ağır.

Cep yakıyor.

Bir yandan trafik cezaları, diğer yandan korona cezaları vatandaşların cebinde ne var ne yok alıyor.

Kuşkusuz fahri trafik müfettişleri de görevlerini yapıyor.

Kural ihlali yapanı gördüğü zaman affetmiyor.

Adreslerine kural ihlali cezası gelenler bazı tanıdıklarım bir şeyi merak ediyorlar.

O da şu.

Fahri trafik müfettişi anasını, babasını, eşini, çocuğunu ya da çok yakın bir akrabasını trafikte kural ihlali yaparken gördüğü-plakadan aracı tanıdığı- zaman “trafik kural ihlali tespit tutanağı” düzenleyerek trafik müdürlüğüne iletiyor mu?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar