loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

FINDIK BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Tarım Bakanlığı verilerine göre 650 bin ton fındık rekoltesi tahmin edilmişti.

Fındık ihracatçıları rekoltenin 800 binlerin üzerinde olduğu iddiasında bulundu.

İhracatçı birlikleri Tarım Bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna etti.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yeniden rekolte çalışması talimatını içeren yazı için ‘ihanetin belgesi’ açıklaması yaptı.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık ihracatçı birliklerinin 2021 ürünü fındık ürününü 650 bin ton olarak açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna etmelerine sert tepki gösterdi.

CHP’li Adıgüzel tepkisini şu sözlerle gösterdi:

“2021 yılı fındık rekolte çalışması tamamlandı 650 bin ton rekolte tahmini açıklandı.  Bu rekolteyi beğenmeyen, fındık fiyatının düşük şekillenmesini isteyen yabancı fındık karteli ve onun taşeronluğunu yapan ihracatçı birliklerinin iki gün sonra oturdukları yerden 815 bin ton açıklama yapması edepsizliktir. 650 bin ton açıklamasını yapan Tarım Bakanlığının komisyonu içinde ihracatçı birliklerinin temsilcisi de vardı. Başka kim vardı? Tarım İl müdürlükleri, TMO, Fiskobirlik, Ticaret bakanlığı, Ticaret Sanayi odası, Fındık Borsası, ziraat odaları, üniversiteler, fındık çalışma grubu, ihracatçı birlikleri temsilcisi dahil 10'a yakın devlet kurumu ve sektör temsilcisi büyük bir emek ile bu çalışmayı yaptı. Sonuç işlerine gelmedi. Oturdukları yerden sahadaki gerçeğin aksine daha yüksek bir rakamı açıklama yaptılar. Bununla da yetinmeyip kirli eller ve kirli ilişkiler ile tarım bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna ettiler.”

16 Temmuz 2021 tarihli belgede daha 10 gün önce yapılmış rekolte çalışmasına rağmen Tarım Bakanlığının il müdürlüklerine ikinci bir rekolte çalışması yapılması talimatını verdiğine dikkat çeken Mustafa Adıgüzel devam etti:

“İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir. Neymiş 27 Temmuz’a kadar çalışmayı bitirin. Zaten bayram sonu millet bahçeye giriyor hasat başlıyor.

Fındıkta milli bir hesap yapalım.  Fındıkta kiloda 1 TL kayıp ülkemiz adına bu yıl için 650 milyon lira kayıp demektir. Kiloda 50 kuruş kayıp demek bir Ordu-Giresun hava limanının kaybı demektir. 3-5 kuruş kazanç için ülkesinin milyarlarca lirasını uluslararası kartele satmak vatana ihanettir. En basit tabiri ile şerefsizliktir alçaklıktır.  Bu kurak hava ve kötü iklim koşullarında rekoltenin 650’den de aşağıda çıkması beklenmektedir. Bu nedenle yapılacak olan ikinci rekolte hamlesi de onların elinde patlayacak yüksek beklerken daha da düşük çıkacaktır. Bu nedenle bu ikinci rekolte çalışmasını yapacak olan tüm birimleri ve Tarım İl müdürlerini uyarıyorum. Eğer aynı ya da daha düşük bir sonuç çıkmaz, talimat ile daha yüksek bir rekolte altına imza atarsanız milli bilinciniz varsa vatana ihanetten, dini inancınız varsa harama ortaklık ve aracılık etmekten iki cihanda da iki elimiz yakanızda olacaktır. İktidarın bölge vekilleri de 30 TL Fiyat açıklayıp ortalıktan kayboldular. Tam konuşulacak zamanda konuşmayıp saklanacaksanız sonsuza kadar da konuşmayın. Nasıl ki biz sayın genel başkanımıza ısrarla bilgi ve rapor aktarıp 35 TL açıklamasına katkı yaptıysak, sizin de şimdi Erdoğan’ın kapısına sandalye çekip halkın beklentisini 30 TL üzerinde ifade ettiğiniz rakamı açıklatmak için ısrar etmeniz? lazım. 30 TL deyip kaçıp saklanmayın. Adam olan lafının arkasında durur.”

Sosyal medyada dayanışma çağrısı

CHP’li Adıgüzel fındık üreticilerine sosyal medyada dayanışma çağrısında da bulundu.

“Fındık hasadı başlamak üzere, halen fiyat açıklanmadığı gibi düşük fiyat açıklanması için tüm millet memleket düşmanları iş başında. Yüzde 150 gübre ve maliyet artışına, yüzde 50-100 enflasyona ve yüksek döviz artışına rağmen ülkesinin servetini iki üç kuruş kar için satan alçaklar var. Bugün birlik olma ve tek ses ile haykırma günüdür. Fındık fiyatı 35 TL ve üstü açıklanana kadar susmuyoruz. Sosyal medya profil veya kapak resimlerini de bu ve bunun gibi örnekler ile değiştiriyoruz. Ülkemizin hakkı için, emek hakkı için, çocuklarımızın hakkı için.”

Şimdi üreticiler fındık rekoltesinin ve fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar