loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

FINDIK FİYAT BEKLİYOR

Toplanmasına bir ay kaldı.

Fındık fiyatının ne kadar olması yönündeki tartışmalar yeniden başladı.

Fındık fiyatı maliyetler üzerinden belirlenmesi gerekiyor.

Çünkü enflasyon arttı.

Her ay artmaya da devam ediyor.

Gübre fiyatları arttı.

İlaç fiyatları arttı.

Hem de yüzde yüz arttı.

Fındık fiyatı ne olacak?

İşte burası çok önemli.

Çünkü fiyatın ke kadar olması gerektiği üreticiye sorulmuyor.

Kime soruluyor?

Alıcıya!

Yani alıcının insafına bağlı fındık fiyatı.

Fındık yetiştiren illerde fındık fiyatının 35 lira olması yönünde açıklamalar yapılıyor.

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra da maliyet hesabı yaptıklarını, enflasyon gibi paramızın değerini düşüren olguları da hesapladıklarını söyledi ve 1 kg fındığın fiyatının en az 35 lira olması gerektiğini bildirdi.

Sağra basının karşısına geçti, şu açıklamayı yaptı:

“Ancak fiyatın belirlenmesi de yetmiyor. Devlet üreticinin lehine politika geliştirmezse, alım garantisi sağlanmazsa üretici yine mağdur olur. Sendika olarak talebimiz, fiyat belirlemesini üreticilerin de içinde olduğu ‘komisyon’ yapmalıdır. Bu da yetmez devlet sinir koymadan alım garantisi vermelidir. Yoksa serbest piyasa canavarı politikası nedeniyle alıcı olan ihracatçı ve tüccarlar üreticiyi mağdur etmeye devam eder.”

Her yıl aynı tartışmalardan bıktıklarını söyleyen Sağra, üreticilerin örgütlenmesi gerektiğini de şu sözlerle vurguladı:

“Her yıl fiyat ne olmalı diye tartışıyoruz. Önemli olan tarım fındık politikasıdır. Bugün uygulanan tarım politikası biz üreticilerin aleyhine. Öncelikle tarım politikasının değişmesi gerekiyor. Uygulanan politikalar sonucu, köyler boşalıyor. Sözleşmeli tarım dayatılıyor. Üretici, üretim boyunca harcadığı paranın ve emeğinin karşılığını alamıyor. Bu nedenle üreticiler olarak taleplerimizi dillendireceğiz, mücadele edeceğiz. İktidarın ve tarım ve gıda temellerinin dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz.Üreticilerin sorununu ancak üretici anlar. Bu nedenle üreticilerin örgütlenmelerin, birlik olmaktan başka seçeneği yok. Ürünümüze, emeğinize sahip çıkıp talana ve soyguna dur demeliyiz.”

Tablo böyle.

Yakında fındık bahçesine girecek olan üreticiler fındık fiyatının 35 lira olarak açıklanmasını bekliyor.


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar