loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

Cumhuriyet Bayramı sonrasında moral bozmak istemem ancak Türk siyasetini sıkıntılı günlerin beklediğini söylemeden de edemeyeceğim.

İktidarın sınır ötesi harekâtlar sonrasında dış ülkelerle yaptığı görüşmeler ve imzaladığı protokoller Türkiye’nin lehine mi aleyhine mi diye tartışılırken gündem değiştirmek isteyenlerin sıkıntıları da artıyor.

Özellikle de iktidardaki CUMHUR İttifakı’nın, fazla dillendirilmese de içinde bulunduğu sıkıntı artık su yüzüne çıkıyor.

Çünkü AK Parti’den ayrılanlar partiyi cidden kuruyorlar. Peki, sıkıntı neden kaynaklanıyor ve kartopu gibi büyüyor? Ahmet Davutoğlu yeni parti kuruluş çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu arada Ali Babacan da hız kesmiyor çalışmalarında.

AK Parti’nin tutunduğu tek dal iki partinin birbirini böleceği yolunda. Ancak kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor. Davutoğlu'nun kurmaylarından eski vekil Ömer Ünal “Partimizi ilan etmeden bile oy oranımız yüzde 13 civarında" iddiasında bulunuyor. Kısaca Meclis’teyiz demeye getiriyor. Ünal, Ali Babacan için de "Görüşmelerimiz devam ediyor. Abdullah Gül ve Ali Babacan parti kurarsa yollarımız bir yerde kesişir" diyor.

Bu çalışmalar AK Parti tarafından da mercekle değil de artık büyüteçle izleniyor. Çünkü en önce tırpan her halde AK Parti’ye vurulacak. Ancak bu partilerin kurulmasına izin verilecek mi, bir KHK ile kuruluşlar engellenecek mi? Tartışılan bir başka konu da işte bu. Kasım ayı her halde Türk siyasetinde yeni kapıların açılmasına şahit olacak.

Bu iki parti veya birisi kurulursa Samsun’da ne olacak?

Partilerden hangisi kurulursa kurulsun alacakları oy AK Parti’den olacak elbet, bu da Hükümet’in uykularını kaçıracak. Öyle ya TBMM’deki üstünlük büyük olasılıkla gidecek, muhalefet bir dolu kararın çıkmasını ya engelleyecek ya da erken seçime gidilmesi tartışılmaya başlanacak.

Gelelim AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her gördüğü yerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile samimi pozlar vermesi acaba ne anlama geliyor sorusunun yanıtını bulmaya. Acaba MİLLET İttifakı bölünecek ve İYİ Parti ile AK Parti, MHP ve İYİ Parti yeni bir ittifak mı kuracak? Bu konularda MİLLET İttifakı’ndan ses yükselmemesi fırtına öncesi sessizliğine benziyor.

Peki bu iki parti ittifak kurarsa Samsun’daki siyasetin de bölünmesine neden olacak mı diye herhalde sormaya gerek kalmayacak. Bekleyip göreceğiz kimler AK Parti’de kalacak kimler gidecek?

Yeniden aday gösterilmeyen yöneticilere rağbet olacak mı, nur eskilere mi yenilere mi yağacak?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar