loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Geleceğin Binaları; Yeşil Binalar

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla devam ettiği günümüzde;  binalar konusunda da  gerek dünyada ve gerekse Türkiye’de çok önemli gelişmeler oluyor.

Yakın zamanda gündemimize giren akıllı binalar, akıllı şehirler; bu yöndeki teknolojik gelişmeler sonucu artık sıradan özellikler olma konumuna gelmektedir.

Gelinen en son nokta ise “Yeşil Binalar” ve dolayısıyla da en yakın zamanda “Yeşil Şehirler” insan hayatı için olmazsa olmazlar gibi niteleneceğini şimdiden söyleyebiliriz.

İnsan hayatında barınma ve de inşaat hep vardır

Geçmişe şöyle bir göz attığımızda; insanoğlu karnını doyurduğunun akabinde ilk olarak barınma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Doğan insanın beşik; ölen insanın mezar ihtiyacı gereği bir inşaat faaliyeti hep gündemde olmaktadır.

İlk insan barınma yerini; hem karnını kolayca doyurabileceği ve hem de güvenlik içinde yaşayabileceği bir ortam olarak düşünmekte idi.

Bu düşünce yüzyıllar boyunca yerleşim yerlerinin, şehirlerin kuruluşunda önemli ölçüde rol oynadı. Daha sonraları; ulaşım, ticaret vb. gibi etkenlerde şehirlerin kuruluşunda önemli bir rol oynamaya başladı.

Yeni akım; Yeşil Binalar, Yeşil Şehirler

Günümüzde artık enerji ihtiyacı, temiz hava, yeşil alan gibi çok daha önemli konular  kullanıcıların tercihlerini yönlendirmeye başladı. Bu aynı zamanda ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada hızlı bir yayılma da göstermektedir.

Yeşil Bina olarak adlandırılan bu akım, Yeşil Şehirleri de mutlaka gündeme getirecektir.

Geleceğin şehirleri ve binaları mutlaka bu özellikleri de taşıması istenecektir. Dolayısıyla bir an evvel konuyu gündeme almanın Türkiye açısından da çok önemli faydaları olacağını özellikle belirtelim.

YEŞİL BİNA

Çevresiyle dost binalar, enerji ve suda yüzde 50-70 tasarruf sağlıyor 

Türkiye'de de yavaş yavaş örnekleri görülmeye başlayan 'yeşil binalar' olarak adlandırılan çevre dostu binalar, enerji ve su kullanımında yüzde 50-70'lere varan oranda tasarruf sağlıyor.

Binalarımızda malzeme ve enerjinin doğru kullanılmaması nedeniyle işletme giderleri olarak yüzde 40 daha fazla para ödüyor ve aynı zamanda atmosfere salınan karbondioksitin (CO2) oranını yüzde 33 artırıyoruz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar