loading...
Samsun
DOLAR13.721
EURO15.5351
ALTIN786.54
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

GENÇLER ÜLKESİNDEN NEDEN AYRILSIN

İçerde veya dışarda yapılan pek çok araştırmada aynı eğilim ortaya çıkıyor.

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye'deki eğitimli gençlerin ülkeyi terk ettiğini ve başka ülkelerde hayat kurmayı tercih ettiğini anlatan bir haber yayımladı. AFP, Türkiye'yi terk eden veya terk etme planları bulunan onlarca kişiyle konuştuğunu ve başka ülkelere yerleşme gerekçelerinin;

Üniversite mezunları için azalan iş imkanları,

İslami kökenli hükümet döneminde artan muhafazakarlık,

İnsan haklarının ve özgürlüklerin azalması olduğunu belirtti.

 Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden akademisyen Ulaş Sunata, son yıllarda eğitimli gençlerin ülkeyi terk etme trendinin hızlandığını ve bu durumun ülkeye zarar verebilecek bir beyin göçü olduğunu söyledi:

"Bu, ülke için önemli bir sorun. Ama bunun tek etkisi sosyokültürel olmayacak, aynı zamanda ekonomik etkileri  de olacak” dedi.

Türkiye’de, işsiz olan, işinden kovulan ,sürülen, gözaltına alınan, dövülen, fişlenen, işkence gören, cezaevinde olan, ”vatan hainliği” ile suçlanan, sürekli olarak potansiyel suçlu muamelesi gören kesim “okumuş kesim” dir.

Bu ülkede, yolu mahkemelerden ve cezaevlerinden geçmeyen aydın neredeyse hiç yoktur. Cinayet işleyip cezaevinde 17 yıl yatan katil yoktur ama, şiir yazdığı için yatan vardır. Hatta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece şiir okuduğu için bir dönem cezaevine konulmuştur!..

Başbakanlarını, bakanlarını dahi idam eden, hiç suçsuz gençlerini asan, aydınlarını, yazar-çizerlerini “tehlikeli madde-yaklaşmayın” gibi gösteren yönetimlerin elinde inleyen bir ülke olduk sürekli olarak. Bu yöneticiler, eğitimsiz çoğunluğun, bilgisiz ve şuursuz desteği ile iktidarlarını devam ettirmenin hesabı içinde olurken, toplumun da cehaletin en yüce değer olduğuna inanmasını beklediler! İnanmayanlara acımadılar, kıydılar!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Geçtiğimiz 18 yılda eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum..." dedi.

 Kendilerini ve geleceklerini güvende göremeyen ülkemizin aydınlık beyinleri , istemeyerek de olsa ülkelerinden ayrılıyorlar ya da ilk fırsatta ayrılmayı düşünüyorlar.

Mutlu olan, geleceğe güvenle bakabilen gençler ülkelerinden neden ayrılsınlar ki!...

Bundan daha büyük acı ,daha büyük kayıp olabilir mi bir toplum için?.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar