loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

GENÇLERE YÖNELİK İŞKURPROGRAMLARI  (2)

İŞKUR, üniversite öğrencilerine ve gençlere yönelik programları uyguluyor. Bu uygulamaya yeni başladı. Nedendir bilinmez ama iş kur asli görevini yeni hatırladı. Bu güne kadar işsizlerin kaydını tutmaktan öteye gitmeyen İşkur, özellikle gençlere yönelik programları uygulamaya koyuyor. Bunları aşağıda açıklamaya çalışacağım. 

İŞ VE MESKEK DANIŞMANLIĞI

İş ve meslek danışmanlığı: Üniversite son sınıf öğrencilerine, iş arama, iş bulma ve işi elde tutma, işverenle görüşme, özgeçmiş hazırlama konularında yardımcı olmak üzere iş arama becerileri geliştirme eğitimi veriliyor. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezlerinden alınabiliyor.

MESLEKİ EĞTİM KURSLERI

Mesleki eğitim kursları: Devam etmesine engeli bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretimde okuyan öğrenciler mesleki eğitim kurslarından yararlanabiliyor. Kurslar günde 5-8 saat, haftada 30-40 saat arasında değişiyor. Kursa katılanların zaruri giderlerini karşılamak için 30-50 TL arasında ödeme yapılıyor. Kurslara devam zorunluluğu bulunuyor. Kabul edilebilir mazereti olanlara, eğiticiler/öğreticiler tarafından yazılı olarak izin verilebiliyor. Ancak bu izin süreleri toplamının, 5 günlük raporlu günler dışında, hiçbir şekilde kurs süresinin 1/10'unu aşmaması gerekiyor. Aksi takdirde kursla ilişikleri kesiliyor.

İŞBAŞI EĞTİM KURSLARI

İşbaşı eğitim kursları: 18-29 yaş arasındaki gençlere yönelik işbaşı eğitim kurslarına, programa devam etmelerine engeli bulunmayan öğrenciler katılabiliyor.

MESLEKİ EĞTİM KURSLAR VE SÜRESİ

Mesleki Eğitim Kursları: Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme ve kodlama gibi geleceğin mesleklerini öğrenmek isteyen gençler için 9 aya kadar kurs programı düzenleniyor.

Kursa katılan öğrencilere günlük 58.27 TL harçlık veriliyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar