loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

Görünmez (The Invisible)

Parapsikoloji bilimiyle alakalı olarak çevrilen, ünlü Alman asıllı aktör Bruce Willis’in başrolünü oynadığı The Sixth Sense (Altıncı His) isimli filmin yapımcılarından,bir metafizik gerilim türü olan The Invisible (Görünmez) isimli filmi değerlendirmek istedim bu yazımda. Filmin konusu özetle şu:

Nick, başarılı Edebiyat öğrenimini sürdürmekte olan yetenekli bir gençtir. Amerika’da öğrenimini sürdürürken bir yandan da İngiltere’de branşıyla ilgili tez çalışmaları yapmayı arzulamaktadır. Bir gün, aile sorunları yaşayan Annie isminde bayan okul arkadaşının saldırısına uğrar ve bir ormanda mahsur bırakılarak kaderine terk edilir. Nick görünüşte ölmüş izlenimini vermektedir fakat gerçekte ölmemiştir. Yaşamla ölüm arasında sıkışarak varlığını sürdürmeye başlamıştır.Astral bedeni olan Ruh bedeniyle gerek okul arkadaşlarının, gerekse annesinin yanına uğramakta, ne yazık ki sesini onlara bir türlü işittirememektedir. Nick artık yaşayan bir ölü konumundadır. O, herkesi görüp algılayabilmekte fakat kimse onu görüp fark edememektedir.

Adeta bir Araf ortamında kalan Nick, bilinçli bir hologram beden olarak sürekli bedeninin bulunması için mücadele vermekte, etrafındaki insanlara sesini duyurabilmek için gayret sarf etmektedir. Çünkü giderek kan kaybetmekte ve ölüme yaklaşmaktadır. Bu arada yaşadıkları sahneleri gerçekte yaşamadığını görmekte ve üzülmektedir. Örneğin evindeki eşyaları darmadağın etmekte ve hemen akabinde ortam eski haline dönmektedir. Sesini duyurabildiği tek insan ise kendisini ölüm riskine atan Annie’dir.

Nick sadece Annie’ye varlığını hissettirebilmekte ve onu yönlendirmeyi kısmen de olsa başarabilmektedir. Bunu da Annie’ye yönlendirdiği düşünce dalgalarıyla başarmaktadır. Annie en sonunda önsezilerinin ve vicdanının etkisiyle Nick’in ölmediğini hisseder ve yerini ihbar eder. Nick’in fizik bedeni bulunmuştur. Bir müddet yoğun bakım ünitesinde tutulur ve gözlerini hayata tekrar açar. Fakat Annie bu gayreti esnasında riske girerek başka bir arkadaşının tabancasından çıkan serseri bir kurşunla ağır yaralanır ve hayata gözlerini kapar. Nick’e zarar vererek onu ölüm tehlikesine atmış, daha sonra da bir vesileyle hayatını kurtararak diyetini kendi canıyla ödemek durumunda kalmıştır. Tıpkı canlı hayvanları diri olarak parçalayan bir kaplanın, avcılar tarafından vurularak diyet ödemesi gibi.

Her zamanki gibi filmin final sahnesi özellikle dikkatimi çekti. Filmin finalinde ölen Annie’in küçük erkek kardeşi, açık bir arazide maket uçak uçurmaktadır. O esnada Nick çocuğun yanına gelerek onu teselli eder ve ablasının ölmediğini, aralarında olabileceğini ona söyler. Çocuğa “istersen uçağa bir mesaj yazalım ve ablana gönderelim,” der. Çocuk teklifi kabul edince maket uçağın üzerine şu iki kelimeyi yazar. “Hey Annie”.

Bildiğiniz gibi, değişik diller arasında semantik (anlam ilgisi ve bilgisi) ilişkisi vardır. Burada da benzer bir durum söz konusu şöyle ki:

Nick’in yazdığı Hey Annie bir hitap ifadesi. Genelde Türkçe’de birine seslenirken de aynı ifadeyi kullanırız. Kelimedeki “e” harfini “a” olarak aldığımızda ifade Hay’a dönüşür. Hay ifadesi de bildiğimiz gibi Hayat sıfatının ismidir. Diri, yaşayan anlamında kullanılır. Bu noktada Nick’in verdiği mesaj aslında şudur. ”Annie gerçekte ölmedi. O aramızda ve yaşıyor. ” Buradan hareketle filmde, yaşamla ölüm arasındaki ilişkiye gönderme yapıldığını ve ölümün sadece farklı bir bedenle şuurlu olarak boyut değiştirmekten ibaret olduğuna vurgu yapılmak istendiğini fark edebiliyoruz. Ayrıca filmde Annie’in yaşadığına dair yapılan vurgunun bir anlamı da kanaatimce, insanın kendi yaşamını riske atarak başka bir insanı yaşatma arzusunun tahakkuk etmesi durumunda, yaşama kavuşturduğu insanda ve onun dünyasında varlığını sürdürebileceği ve ölümsüzlüğe erebileceği. Gerçekte yaşadığını ona hissettirebileceği. Ölümsüzlük sırrına yaklaşmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir film diyebilirim. Kendi türleri arasında dikkat çeken bir kurguya sahip. Yeni vizyonlarda buluşmak üzere hepinize iyi seyirler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar