loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Gün, birlik olma günü…

İlk defa bir hemşeri topluluğu birlik ve beraberlik  içerisinde,  İstanbul  geneline hitap eden etkinliği, 1997 Yılı Ağustos ayında “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gülhane Etkinlikleri çerçevesinde” Samsunlular Birliği adı altında, İstanbul Samsunluları gerçekleştirmişti.  Adına “Büyük Samsun Buluşması” denen bu etkinlikler;   1998 yılında yine Gülhane’de tekraren büyük bir coşkuyla yapılmış, 1999 yılında 17 Ağustos depremi yaşanınca 24 Ağustos’da  yapılacak etkinlik iptal edilmişti. Daha sonraki yıllarda geleneksel hale gelen “Büyük  Samsun Buluşmaları” Feshane, Beykoz Çayırı gibi önemli mekanlarda yapılmaya devam etmiştir. Özellikle 2004 yılında Beykoz Çayırı’nda tıklım tıklım bir alanda gerçekleştirilen “8.  Büyük Samsun Buluşması” birliğin beraberliğin zirvesi olmuş ve 30 bin kişiye ev sahipliği yapmıştır.  O günü,  yaşayanlar adeta bir efsane anlatır gibi anlatmaktadırlar.

İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği

Henüz daha hiçbir federasyon kurulmamış ve etkinlikler  bir platform olan “İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği” tarafından koordine edilmekte idi.  Aynı yıl yapılan yerel yönetim seçimlerinde yürütülen etkin lobi çalışmaları neticesinde, bütün siyasi partilerden,  İstanbul’da belediye başkan adayları, belediye meclis ve il genel meclis üyesi adayları, muhtar adayları gösterilmiş; belediye başkanı seçilememekle birlikte, ciddi sayıda il genel meclisi üyeleri,  belediye meclis üyeleri, muhtarlar seçilmişti.

İstanbul Samsunluları adına son derece önemli bir eşik geçilmiş ve gelecekte çok daha iyi sonuçlar alınacağına inanç artmıştı.

Yerel Seçimler 2004 … 2019

Bugün yine bir yerel seçim öncesindeyiz ve 2004 yılında yazılmış olan örnek başarı hikayesini en azından tekrar yazacak ve hatta çok daha ileriye taşıyacağımıza inanmak istiyorum.  Her şeyden önce birlik ve beraberlik içerisinde hareket  etmek çok önemlidir. 2004 yılında bir platform olarak yaptığımızın kat be kat fazlasını yapacak Konfederasyon, Federasyonlar ve Derneklerimiz bulunmaktadır.

Kişisel egoları bir yana koyarak İstanbul’daki Samsunluların beklentilerini boşa çıkarmamak adına el ele verip güçlü bir yapıyı oluşturmalıyız. Aynı şey Bursa, Ankara ve diğer şehirlerdeki hemşehrilerimiz için de geçerlidir. “Her horoz kendi çöplüğünde öter” misali herkes bulunduğu bölgede gücünü ortaya koymalıdır/kayabilmelidir.

Başarıya ulaşmak için…

Öncelikle her seçim bölgesindeki dernekler,  birlik oluşturmalı ve o bölgedeki federasyon veya federasyonlar ile koordinasyon içerisinde olunmalıdır.  İstanbul genelinde ise üç seçim bölgesi ile birlikte  Konfederasyon çatısı altında koordine olup bütün gücü bir noktada toplamalıdır. Kesinlikle ayrı ayrı görüntüler verilmemelidir. Ayrı ayrı görüntüler siyasilerin bizi hafife almasına ve isteklerin iletilememesine ve de kaale alınmamasına kadar gider. Nitekim bunun örneklerini çokça gördük ve yaşadık ve de çak acı bir şekilde tecrübe edindik.

Olabildiğince donanımlı adaylar çıkartabilmenin çalışmalarını yapmalıyız ve her noktada mutlaka ve mutlaka adaylar gösterebilmeliyiz.

Aday adayı olsun aday olsun hepsini kucaklayıp en üst düzeyde sahip çıkmalı ve kesinlikle yalnız bırakmamalıyız…

 Akıllı insan bir delikten iki kere ısırılmaz… Artık herkes aklını başına toplamalı ve seçimden sonra “ başarısızlığın başkanı değil başarının sade birer paylaşanı  olarak” göğsünü gere gere dolaşabilmelidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar