loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

GÜZEL VE ÇİRKİNİN HİKAYESİ

Meşhur edebiyat klasiklerinden Güzel ve Çirkinin hikâyesini hatırlayacaksınız. Benzer ifadesiyle Güzel ve Hayvan. 1946 Fransız yapımı bir romantik fantezi filmi olan Güzel ve Hayvan, Anglosakson ülkelerinde Beauty and the Beast olarak adlandırılır. Yeni yetiştiğim ortaokul yıllarımda filmin modern versiyonu 1987 yılında TV dizisi olarak TRT 2’ de Güzel ve Çirkin ismiyle gösterilmiş ve büyük bir beğeni toplamıştı. O yıllarda severek izlediğim ve etkilendiğim bu dizi filmin zihnimde ve gönül dünyamda derin izler bıraktığını söyleyebilirim. Başrollerini Catherine karakteriyle Linda Hamilton ve Vincent karakteriyle de Ron Perlman paylaşmıştı. Ron Perlman Hellboy (Cehennem Zebanisi) isimli fantastik karakterle de kendinden çok söz ettiren ve bir çok yapıma imza atan başarılı bir aktör. Keza kendisini Terminatör filminden tanıdığımız Linda Hamilton da zarafeti ve güçlü oyunculuğu ile bir o kadar usta bir aktrist diyebilirim. Dizide işlenen konu ise New York kentinde yer altında yaşayan aslan suratlı Vincent’le güzel Catherine arasındaki ilişki ve sevgi bağı. Öyle bir bağ ki aralarında çok güçlü bir telepatik iletişim var ve bir arada olmasalar da birbirlerinin hislerine vakıf olabilmekteler. Tehlikeye girdiği zamanlarda Vincent Catherine’nin  imdadına yetişiyor ve onu koruyor. Kısacası samimi ve yoğun bir sevgi ilişki filmin ana temasını oluşturuyor.

Güzel ve Çirkin hikâyesi,tıpkı diğer hikayelerde olduğu gibi fantezi edebiyatı türü olarak bir çok metafor ve semboller içeriyor. Fantastik Kurgunun Gerçekleri başlıklı yazımızda fantezi edebiyatının ortaya çıkış referansları olarak insanın yaşamın gizemine, sonsuzluğa ve beş duyu ötesi algılama boyutlarına olan ilintisi gibi faktörleri belirtmiştik. Bu öykü dizi de tıpkı diğerleri gibi gizemi, sevgiyi ve varoluşu değişik kurgulamalarla yansıtmaktadır. Tıpkı mitolojilerde ve efsanelerde olduğu gibi fantastik öykülemelerde de sanal ve hayali bir dünyadan ziyade gerçek yaşamla birebir örtüşen gerçekler üstü kapalı olarak dile getirilmektedir. Bu yönüyle de gizliden gizliye bir alt metin bilgeliği barındırırlar. Öyküde kullanılan gerek sembolik objeler ve gerekse sembol karakterlerle ilgili değişik yorumlar yapılmıştır. Biz ise daha ziyade mistik açıdan bir irdeleme yapmayı arzuladık.

Nasıl ki meşhur sinema klasiği King Kong filmindeki sembol karakterlerden dev gorille, âşık olduğu genç ve güzel kadın arasındaki sevgi bağı, senaryoda işlenmiş ve dev gorilin filmin finalinde ölmesi,”Onu Aşk Öldürdü” sloganıyla aşık olduğu kadının güzelliğine bağlanmışsa, Güzel ve Çirkinin öyküsünde de hemen hemen aynı temanın işlendiğini söyleyebiliriz. Her iki öykülemede de güzellik ve çirkinlik olguları irdelenmiş ve insandaki güzel hasletlerin, nefsin karanlık ve çirkin özelliklerini izale ederek ehlileştirdiği gerçeği vurgulanmıştır. Buradaki güzel hasletlerden kastettiğimiz, başta sevgi olmak üzere inanç, samimiyet, vefa, sadakat, ümit, cesaret, mücadele azmi gibi insana has ulvi duygulardır. Bu ulvi duygular güzelliğin unsurlarıdır. Haset, kibir, nefret gibi fena hasletler de çirkinliğin tezahürleridir. Ayrıca benzer bir yorumla Güzel ve Çirkin ismiyle sembolleştirilen karakterleri ruh ve nefis ikilisi olarak da değerlendirebiliriz. Konuyu derinlemesine irdelediğimizde ise özde sevginin en hayati ve önde gelen yaşam değeri olduğunu, insanı her yönüyle kuşatıp sonsuza taşıdığını, hatta inanç yoksunluğundan kaynaklanan nefret hissinin dahi kökeninde sevginin var olduğunu görebiliyor ve sezinleyebiliyoruz.

   Esasen çirkin olarak vasfedilende bile gizli bir güzellik yönü bulunabilir.Evrende,bir bilgiye ve hikmete dayalı olarak düalite prensibi geçerlidir. Birbirine zıt olarak algılanan iyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış, sevgi-nefret gibi zıtlıklar düaliteyi oluşturmuştur.Zıtlıklar dünyası vasıtasıyla insan ruhsal olarak tekamül eder.Yaşamda iyi ya da kötü amaçlı yaptığı seçimleriyle, kendi dileği üzere bir bilgi gizemi içinde imtihan edilir.. Yazımızı Güzel ve Çirkinin Hikâyesinin anlatıldığı öykü dizisinin mesajıyla bitirelim.

 “With love all things are possible forever. ”

 Sevgiyle her şey her zaman mümkündür. Sevgiyle herkes her şeyi mümkün kılabilir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar