loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Halkın Hür İradesi “Başkanlık Sistemi”

Osmanlı’dan bu güne yaklaşık 200 yıldır; darbeler, başkaldırmalar vb. müdahalelerle, dayatmayla  yapılan sistem değişiklikleri,  bir anlamda hayatımızın adeta bir parçası olmuştu. Hatta 1960’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yıllarda her on senede bir askeri  darbe, müdahale beklenir ve sıradan bir şeymiş gibi görülürdü.  Yine Osmanlı’dan günümüze bu darbeler;  içte ve dışta, gizli ve açık desteklerle birlikte bizzat askerimize yaptırılırdı/askerimiz tarafından yapılırdı.

Darbeler  fakirleştirir, güçsüz kılardı

Yapılan darbelerin gerekçesi; mevcut şartlar içerisinde ülkenin istenen şekilde yönetilemediği  ve dolayısıyla yönetimin tıkanması olarak görülürdü/gösterilirdi.  Çoğu zaman bu gerekçe için şartların oluşması da sağlanır;  çeşitli provakasyonlar düzenlenir, adeta memlekette bir kaos yaşandığı havası oluşturulurdu.

Sonuçta darbe yapılır ve darbe yapmaktan başka çare olmadığı olabildiğince geniş bir şekilde anlatılırdı. Her darbeden sonra da milletimiz biraz daha fakirleşir, güçsüz kalan ülkemiz küresel güçlerce kolayca sömürülmeye devam ederdi.

Darbeciler; sistemi kendilerince yeni baştan dizayn eder ve yeni anayasalar yapar, bu şekilde de yola devam edilmesini öngörürlerdi.  Sistemi  yeniden kurgulayan darbeciler,  halkın refahından çok kendilerinin geleceğini sağlama alma prensibiyle hareket ederler ve her zaman kendilerinden sonra gelecek darbecilere de açık bir kapı bırakacak şekilde kurguyu yaparlardı.  Darbeciler geleceklerini de garanti altına alırlardı, ama memleket ve millet çok şey kaybederdi. Bir müddet sonra o da unutulur giderdi.

Başkanlık Sistemi, Halkın Tercihi

24 haziran seçimleri sonucu olarak; binlerce yıllık devlet geleneğinin  mirasını taşıyan  “Türkiye Cumhuriyeti  Devleti”  9 Haziran 2018 tarihi itibari ile “Başkanlık Sistemine” geçmiş bulunmaktadır.  Darbelerle yaşadığımız 200 yıllık bir dönem sonunda ilk defa halkın hür iradesi ile yönetim sistemi değişmiştir. Bu çok çok önemli bir şeydir.  Bundan sonra artık gelecek darbecilere açık kapı bırakan darbe anayasaları tarihe karışmıştır.

Her defasında darbe ve darbecilerden medet uman, fayda bekleyen iç ve dış darbe sever güruhlar, bu sonuçtan elbette memnun olmayacaklardır.  Ancak, cumhurun bizzat kendi tercihi ve kararı ile uygulamaya geçen bu sistem,  kısa sürede bütün kurum ve organlarıyla etkin bir şekilde çalışır duruma getirilmelidir.

Bulunulan nokta itibari ile, memleketimizde  çözüm bekleyen çok önemli konular vardır. Siyasi baskıdan uzak; liyakat ve donanımları dikkate alınarak atanan bakanlar ve diğer yöneticiler aynı zamanda bürokrasiye de boğulmadan icraatlarını bir an evvel ortaya koymak zorundadırlar..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar