loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

HALKIN YANINDA OLMAK

Samsun’un Terme ilçesi sel felaketinden sonra hem Samsun hem de Türkiye gündemindeki yerini koruyor. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da sel felaketinde büyük hasarın oluştuğu Salıpazarı ve Terme ilçelerindeki çiftçilerin yaralarını saracak kanun teklifini hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sundu.

Bu yapılması gereken bir hareketti ve Samsunluya Samsun Milletvekilinden başkasının kol kanat gerdiğinin ortadaki kanıtıdır. Hancıoğlu'nun "Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"  için.
Ne diyor teklifte bakalım: Salıpazarı ve Terme ilçelerinde, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın, selden zarar gören çiftçilerin tüm zararı Hazine tarafından karşılanmalıdır denilmektedir. Ayrıca bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan bütün borçlar da ertelenmelidir.

İşin doğrusu bu olsa gerek. Ya yarası kanayanların yanına gideceksin ya da merhem olacaksın. İkisini de yapana “helal olsun” diyeceksin, bu arada parti adı da gözetmeyeceksin.
Bunun lafta kalmaması için de siyaset kadar medyaya da görev düşmektedir. Gazeteciler bu konuyu sürekli gündemde tutmalı ve borçlara ve kredi kooperatiflerine olan borçların ertelenip ertelenmediği takip edilmelidir. Halkın yanında olanların halk da yanındadır.

TEMİZ SU ÖNCELİK OLMALI

Samsun Sağlık Müdürlüğü Terme ve Salıpazarı bölgelerindeki sel nedeniyle halkın temiz suya ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurup bu konuda çalışmalar yapmakta olduğunu açıkladı ve sahada bu da görülüyor. Diğer bazı belediyeler de bu konuda halka yardımcı oluyorlar.


Birkaç tabi afeti meslek hayatım boyunca yaşamış birisi olarak ekmeksizliğin ve susuzluğun ne demek olduğunu görüp hissettim. O nedenle öncelikli yardım su yemek ve barınılacak noktalardır.
 

Bu sel Samsun’u yönetenlere ders olmalıdır, da ders alındığını sanmıyorum. Çünkü tabii afetlerde insanların toplanabilecekleri yerler maalesef illerde ve ilçelerde bilinmemektedir.
Öncelikle böyle yerlerin oluşturulması ve eğer oluşturulmuşsa da ranta kurban edilmemesi o bölgelere hastane ve konut yapımının önlenmesi sağlanmalıdır.

 

Terme’de böyle bir nokta var mıydı, daha da önemlisi Samsun’da böyle noktalar olup olmadığını vatandaş biliyor mu?
 

Samsun’da kaçak işyeri açılmasına göz yuman ilgililer bir de vatandaşın acil gereksinimlerine çözüm bulsalar ya.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar