loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

HAMSİ-PANCAR ZEKASI

Paylaşılan fotoğrafa yapılan yorumlar arasında yer alan “Ya karalahana (pancar) yada hamsi çok yemiştir.” ifadesi yer alınca, hamsi nasıl olsa 28 Ocak tarihine kadar yok. Yok derken, avlanması yasak olduğu için balıkçı tezgahlarında yok. Boyu uzasın, yani büyüsün diye avlanması yasaklandı.

“Hamsi koydum tavaya, başladı oynamaya” diyemiyoruz.

Karadenizli zekası ürünü olan fotoğraftaki “otobüs ev” menüde hamsi-karalahana (pancar) olan yemeklerden yemekle yapıldığına göre karalahanaya bakalım.

Karadeniz halkının temel besin maddesi olan “Karalahana”, halk arasındaki adıyla “pancar” semt pazarlarında yok satıyor.

 Bilim insanlarının karalahananın Covid-19 hastalığına iyi geldiği şeklinde yaptığı açıklamaların basında yer alması fiyatların uçmasına yol açtı.

Talep çok olunca karalahana pazar yerlerinde bağı 4-5 liradan, kilosu da 7-8 liradan satılmaya başlandı.

Karadenizlilerin sofrasından eksik etmediği kış sebzesi olarak yetiştirilen karalahanadan yapılan yemekler ise şöyle:

“Karalahana yemeği, Karalahana Sarması, Karalahana çorbası, Karalahana diblesi, Karalahana kavurması, Karalahana dolması, Karalahana turşusu, Karalahana kavurması. Karalahana tava böreği, Karalahana döşemesi,”

Tam bir C vitamini deposu olan aynı zamanda A, B, E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir açısından da oldukça zengin kış sebzesi karalahananın faydaları oldukça fazla:

“Cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır, Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar, Kansızlıkta faydalıdır, İdrar söktürür ve kabızlığı giderir, Taze karalahana suyu mide ve bağırsak ülserine iyi gelir, Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur, Vücudun direncini arttırır ve zararlı bakterileri öldürür, Kansere karşı iyi bir koruyucudur, Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır, Kandaki şeker oranını düşürür.”

Afiyet olsun!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar