loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Hasat mevsimi ve piknikler, festivaller

Ağustos, eylül ayları Anadolu’da yoğunlukla hasat aylarıdır. Fındık, mısır, fasulye, biber, domates; ne ararsanız bolluk bereket her yanı sarar. Elmalar, armutlar, incirler, üzümler velhasıl çarşı pazar şenlenir.

Ürünler pazarlanır ve sıra biraz dinlenmeye ve eğlenmeye gelir. Eskiden panayırlar düzenlenirdi. Ancak şimdilerde; piknikler, festivaller… Tabi ki, düğünleri nişanları da unutmamak gerekir.

Çarşamba Panayırı

Hatta 1360’lı yıllarda Yeşilırmak kenarında bir çarşamba günü düzenlenen panayır sonucu; çarşamba panayırı yeri diye anılmış daha sonra burası Çarşamba olarak söylenmeye başlamış ve de bugünkü Çarşamba ilçemiz buradan doğmuştu. Çarşamba ilçemiz ilk yerleşimi de Türkler tarafından kurulan önemli bir ilçemizdir.

Yapılan; pikniklere, festivallere zaman zaman biz de katılmaya çalışıyoruz.

Beykoz Çayır Festivali ve Samsun- Canik, Gürgenyatak; fındık, mısır ve fasulye festivalleri katılabildiklerimizden bazıları oldu.  Katılımlar kalabalık ve organizasyonlar çok güzeldi.

Samsunlular İstanbul’da seçilmiş istiyor

İstanbul başta olmak üzere Samsun hemşehri derneklerinin de çok sayıda etkinlikleri oldu ve olmaya da devam ediyor. Her hafta sonu onlarca etkinlik yapılıyor ve büyük kalabalıklar toplanıyor.  Ancak her gittiğim yerde özellikle İstanbul’dan niye hiç olmazsa bir milletvekilimiz belediye başkanımız yok diyen insanlarla karşılaşıyorum.

Hemşehriler desteklemeye hazır ancak bir araya gelme becerisini, iradesini gösteremeyen dernek ve federasyon yöneticilerinin güçlerini gösterememiş olmaları istenen sonucun alınmasına mani olmuştur.

Samsun Lobiciliği yetersiz

Özellikle Samkon Genel Başkanı Sezgin GÜMÜŞ’ün bu konuda son derece hassas davranmasına ve birlik için kucak açmasına rağmen beklenen karşılık gelmemiştir.

Önümüzde yerel yönetimlerle ilgili seçimler bulunmaktadır. Görünen o ki, Samsun dernekleri, federasyonları bırakın güç birliği oluşturup adaylar için lobi yapmayı; son derece şahsileştirilmiş  ve de başkanlar  birbirlerini görünce yolunu değiştirir duruma gelmişlerdir.

2004 başarısı özleniyor

Halbuki, 2004 yılında yapılan yerel yönetim seçimlerinde bütün siyasi partilerden adaylar gösterilmesi sağlanmıştı.  Dernekler, federasyonlar çoğaldı ancak birbirleri ile didişmekten /çekişmekten lobiciliğe zamanları olamıyor….

Aday olacaklara tavsiyem  kendi güç ve yetenekleri ile var olabileceklerse yola çıksınlar.  Elbette hemşehrilerimiz onları yalnız bırakmayacaklardır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar