loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

HAVZA ATATÜRK EVİ MÜZESİ

19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun Tütün İskelesi'nde kurtuluşa giden tarihi yolculuğu başlatan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, 25 Mayıs 1919 tarihinde geldikleri Havza'da kutlama töreni yapıldı.

Havza ilçesinde, Şehitler Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'ya gelişinin 102. yıl dönümü kutlamaları, konvoyla ilçe turu ve havai fişek gösterisiyle sona erdi.

28 Mayıs 1919'da yayımladıkları Havza Genelgesi ile Milli Mücadeleyi fiilen başlatan Mustafa Kemal Atatürk Havzalılar için “"Muhterem Havzalılar! İlk cür'eti, ilk cesareti gösteren, İlk teşkilatı kuran sizlersiniz." demişti.

Mustafa Kemal Atatürk, Havza’da kaldığı tarihi Mesudiye Otelini 9. Ordu Birlikleri Müfettişliği olarak kullandı. Burası daha sonra “Havza Kaymakamlığı Atatürk Evi Müzesi”ne dönüştürüldü.

Havza Mustafa Kemal Atatürk için çok önemli bir uğrak yeriydi. Cumhuriyetin temelleri atıldı. İlk teşkilatlanma, ilk miting Havza’da yapıldı. Askeri hayattan sivil hayata geçildi. Havza Kaymakamlığı Atatürk Evi Müzesi’nde Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanlığı Forsu da yer aldı. Havza’ya gelenler Havza Kaymakamlığı Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etmeden ilçeden ayrılmadı.

Samsun’un büyükşehir olmasından sonra takvimler 2014 yılını gösterdiğinde Samsun Büyükşehir Belediyesi “Havza Kaymakamlığı Atatürk Evi Müzesi”nin orijinal adını değiştirdi, müzenin girişinde “Samsun Büyükşehir Belediyesi Atatürk Evi” tabelası astı. “Havza Kaymakamlığı” ve “Müze” ifadesini ortadan kaldırdı.

İlçenin tarihinin yok sayılmasında Havza Kaymakamının, Havza Belediye Başkanının sesi çıkmadı.

Müze konusu önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme taşındı.

CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, “Havza Atatürk Evi Müzesi”” tabelasının yeniden yapılmasını şu sözlerle istedi:

Belediyemizin yeni yaptırdığı tabelada ‘Samsun Büyükşehir Belediyesi Atatürk Evi’ tabelası yapılmış olup Havza ilçemizin adının geçmemesi Havzalı yurttaşlarımızı üzmüştür. Ülkemizde Atatürk Evi diye adlandırılan oldukça fazla taşınmaz, müze mevcuttur. Milli mücadelenin ilk karargahı olan şirin ilçemiz Havza’ya mal edilen ‘Havza Atatürk Evi’ tabelasının yeniden yapılarak yerine asılması daha doğru bir uygulama olacaktır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar