loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

HAYAL SATICISI

Berna Laçin tek kişilik “Hayal Satıcısı” adlı oyunu Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ve Doğa Koleji Salonu’nun iptal edilmesi üzerine Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’ndeki Düğün Salonu’nda, Ordu Valiliğinin de salon iptali nedeniyle Grand Ayzek Oteli Restaurant’ında sahneledi.

Samsun’da düğün salonu, Ordu’da otel restaurantı!

Samsun’da izleyiciler, düğün salonundaki plastik sandalyelere oturarak oyunu izledi. Berna Laçin de nikah kıyılan sahnede oyununu sergiledi. Berna Laçin, gerçek bir yaşam hikayesinden yola çıkarak kadınlığın ezberlenmiş söylemlerine ayna tuttuğu gösterisinde, sanatseverlere yine de keyifli vakit geçirdi.

Berna Laçin anneannesinin Bafralı olduğunu anımsattı.

Samsun’da sürekli oyunlarını sergilediğini söyledi.

Şöyle devam etti:

Atamızın buradan ayak bastığı için bizim ayrıca önemi olan bir yer Samsun. Bu seferde bu oyuna ilk turneye başlayacağımız zaman,  Atamız gibi hadi Samsun'dan başlayalım dedik. Atatürk ilk defa buraya ayakbastıysa bir bildiği vardır bildiklerinden sual olunmaz diye hep söylerdim ve bizde o nedenle buradan turnemizi başlatmak istedik. Çok öncesinden hazırlanmış bir programdı. Biletler satıldı. Her şey yolundayken son anda sizin buradaki yerel bir internet gazetesi sıklıkla benle ilgili saçma sapan haberler yapmış. Ancak kimse kale almadığı için açıkçası, çokta bakmadık biz bugüne kadar. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir kale almış. Gazete ile nasıl bir ilişkileri olduğunu da bilmiyorum. Ama belli ki onlardan çekiniyorlar. Arkasından bizim arkadaşlar bana dahi söylemediler. Doğa Kolejine alalım diye konuşmuşlar. Gazetede ‘Siz bu oyun için sahneyi AKP’ye inat nasıl salonunuzu tahsis edersiniz’ diye Doğa Kolejine de aba altından sopa gösteren bir yazı kaleme almışlar. Bu kez Doğa Koleji de salonlarını veremeyeceklerini ifade ettiler. Bu sefer ben dedim ki arkadaşlarıma ben her ne şartta olursa olsun Samsun'da bu oyunu Parkta da olsa sokakta da olsa gidip oynayacağım dedim. Atatürk büstünün önünde bile oyunumu oynarım dedim. Samsun'a sokmasalar bile şehrin kenarı köşesi vardır oralarda bile ben oyunumu göğsümü gere gere oynarım dedim. Dediğim gibi de bugün buradayım.”

Berna Laçin’in Ordu’daki salon engeli için tepkisi şöyle oldu:

“Tiyatroda oyuncular, tiyatroyu yapan insanlar ve seyirciler buluşurlar.  Tiyatro sahneleri de onlarındır. Tiyatro seyircisinindir. Tiyatroyu yapan insanlarındır. Onun dışında belediyeler kiracıdır. Hepsi daha iyi hizmet etmek için çalışmalıdırlar. Daha fazla sanata hizmet etmeliler. Ufak tefek ayak oyunlarıyla ülkemiz gündemine gerçekten yakışmıyor.”

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar için ‘koltuk savaşımı’ diyen Berna Laçin “Ben siyasi değilim. Siyasetin bu oyunlarını da bilmem. Ben sanatla ilgilenirim. Sanat politiktir ama siyasi değildir. İkisi aynı şeyde değildir. Benim hiç bir partiyle de siyasetle de işim olmaz.” diye konuştu.

Sonuç olarak, “Tiyatroda oyuncular, tiyatroyu yapan insanlar ve seyirciler buluşurlar” diyen Berna Laçin, yaşanan engellemelere karşın düğün salonunda ve otel resaturantında da olsa oyununu sergiledi ve seyircilerle buluştu.

Son sözü:

“Ufak tefek ayak oyunları ülkemiz gündemine gerçekten yakışmıyor.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar